Türkiye'nin Muhasebe Portalı

Çalışanlar DİKKAT ! İŞVERENİN REDDETME HAKKI YOK

 Eklenme:06.01.2017 08:20 Güncelleme:

Yarı zamanlı çalışma isteyenler dikkat!

 Doğum sonrası yarı çalışma hakkı için öncelikle doğumdan önceki 3 yıllık sürede toplamda 600 gün işsizlik sigortası primi bildirimde bulunmuş olması gerekmekte. Bununla birlikte 4857 Sayılı Kanunun 63. maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar da fiilen çalışmalı. Gazetevatan.com  a özel açıklamalarda bulunan SGK uzmanı Oğuz Aslım, yarı çalışma hakkı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. 

 
İŞVERENİN REDDETME HAKKI YOK
 
Yarı zamanlı çalışmak isteyen çalışan, bu isteğini en az 1 ay öncesinden işverenine bildirmek zorunda. Bu talebi işverenin kanunen reddetme hakkı yok. Ayrıca doğum izninden sonra, 30 gün içinde, bu isteğini İŞKUR a çalışma belgesi ile bildirmesi gerekiyor. Bu bildirimi belirtilen tarihler arasında, mücbir sebepler dışında, yapmakta gecikenler içinse yine de yarım çalışma ödeneği veriliyor. Ancak gecikilen sürenin ödeneği kesiliyor.
 
KESİNTİDEN MUAF
 
Yarı zamanlı çalışma durumunda çalışan, damga vergisi haricinde herhangi bir kesintiyle karşı karşıya kalmıyor.
 
Geçici iş göremezler ödeneği hak kazananlar içinse bu durumlarının devamı süresince doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği ödenmiyor.

 ,  ,  ,  

 

Muhasebe Web' i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

 

 

 

 

Çalışanlar DİKKAT ! İŞVERENİN REDDETME HAKKI YOK

 


 

 

 

 

 

 


   ILETISIM  /  KÜNYE  /  SITENE EKLE

 

Ekonomi  /   Finans  /   Sirketler  /   Sehirler  /   Staj  /   Sosyal Güvenlik  /   Pratik Bilgiler  /   Muhasebe  /   Denetim  /   Mevzuat  /   Haber  /   Is Hayati  /   Egitim - Ögretim  /   Vergi  /   SGK  /   Emeklilik  /   Asgari Ücret  /   Asgari Geçim Indirimi  /   Torba Yasa  /   Türmob  /   SMMM  /   Sektörler  /   Soru - Cevap  /   YMM  /   Maliye  /   Resmi Gazete  /   Beyannameler  /   Seminerler  /   Kurslar  /   Yazarlar  /   İş İlanları  /   e-fatura  /   e-defter  /   6736 Sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu  /   e-tebligat  /   6736 Vergi ve SGK Affı  /   2016 Pratik Bilgiler  /