e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

?? Akdi Feshedilen ??çiye Ödenecek K?dem Ve ?hbar Tazminatlar? Ne Zaman Gider Yaz?labilir?

17.06.2015 06:02 | Güncelleme: 17.06.2015 06:02

Uygulamada sıkça karşılaşılan ve tereddüt edilen konulardan birisi de, iş akdi feshedilen işçiye ödenecek olan kıdem ve ihbar tazminatlarının GVK ve KVK yönünden gider yazılacağı dönemle ilgilidir. Söz konusu tazminatların erken gider yazılması, mükellefleri vergi ziyaı ve vergi ziyaı cezası ile karşı karşıya bırakabilecektir. Bu nedenle, kıdem ve ihbar tazminatlarının gider yazılacağı dönemin doğru ve kesin olarak tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.

 1) Yasal Düzenleme ve Genel Olarak Tazminatların Gider Yazılma Şartları

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 6. maddesinde, kurumlar vergisinin, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı, safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.
Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 37. maddesinde ticari kazanç "her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazançtır" şeklinde tanımlanmış, 40. maddesinde ise safi kazancın tespitinde indirilecek giderler sayılmıştır. Bu giderler arasında, zarar, ziyan ve tazminatlar da bulunmaktadır. Zarar, ziyan ve tazminatlarla ilgili genel bir düzenleme niteliğinde olan hüküm, GVK.nın 40. maddesinin (3) no.lu bendinde yer almaktadır. Söz konusu 40. maddenin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde, işle ilgili olmak şartıyla, mukavelenameye, ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatların ticari kazancın tespitinde gider olarak indirileceği  hükme bağlanmıştır.
Zarar, ziyan ve tazminat ödemelerinin GVK ve KVK yönünden gider olarak dikkate alınabilmesi için,
- İşle İlgili Olması
- Mukavelenameye, ilama veya kanun emrine dayanması,
- Ödenmiş olması
- İşletme sahibinin şahsi kusurundan kaynaklanmamış olması (işletme sahibinin suçlarından doğan tazminatlar GVK.nın 41/6. maddesine göre gider kabul edilmeyen ödeme olarak değerlendirilmektedir.)
gerekmektedir.
2) Kıdem ve İhbar Tazminatları Hangi Dönemde Gider Yazılabilir?
İncelenmesinden de fark edileceği üzere, kıdem ve ihbar tazminatlarının gider kaydı konusunda Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinde özel bir düzenleme bulunmamaktadır.  Bu nedenle, kıdem ve ihbar tazminatlarının da, Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir.
Buna göre, kıdem ve ihbar tazminatlarının GVK ve KVK bakımından safi gelir/kazancın tespitinde indirilecek gider olarak dikkate alınabilmesi için,
- İş Kanununa göre işçinin kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanması ve
- Hak edilen bu tazminatlarında işçiye ödenmiş olması
gerekmektedir.
Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bent hükmünde "ödenen" ifadesi yer aldığından, tahakkuk etmiş olsa da ödenmemiş kıdem ve ihbar tazminatlarının gider yazılması kanunen mümkün değildir. Dolayısıyla, iş akdinin feshedilmesi nedeniyle işçilere ödenecek kıdem ve ihbar tazminatlarının ödemenin yapıldığı dönemde safi gelirin/kurum kazancının tespitinde indirilecek gider olarak dikkate alınması gerekmektedir.
Bu konuda Maliye Bakanlığı da aynı görüşte olup, verdiği yeni tarihli bir özelgede,
"Kıdem ve ihbar tazminatının kurum kazancının tespitinde gider olarak indirilebilmesi için İş Kanununa göre işçinin kıdem tazminatına hak kazanması ve hak edilen kıdem tazminatının da işçiye ödenmiş olması gerekir. Tahakkuk etmiş olsa da ödenmemiş kıdem tazminatının gider yazılması mümkün değildir. Bu nedenle,  iş akdinin feshedilmesi nedeniyle ödenecek kıdem ve ihbar tazminatlarının, ödemenin yapıldığı dönemde kurum kazancının tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır."
şeklinde görüş bildirmiştir (MB. GİB. İzmir VDB.nin 20.3.2015 tarihli ve 84098128-120.01.02.07[40-2013-3]-143 sayılı özelgesi).
3) Kıdem ve İhbar Tazminatlarının Çek ve Senetle Ödendiği Durumlarda, Ödeme Yapılmış Sayılır Mı? Hemen Gider Yazılabilir Mi?  
Uygulamada, iş sözleşmeleri feshedilen işçilere hesaplanan kıdem ve ihbar tazminatlarının bir bölümü ya da tamamı için ileriki tarihli çek veya senet verilmektedir. Bu durumda, kıdem ve ihbar tazminatlarının çek veya senetle ödendiği durumlarda, Kanunda yer alan ödenme şartının gerçekleşmiş sayılıp sayılmayacağı ve gider yazılacağı dönem konusunda da tereddütler bulunmaktadır.
Yukarıda da ifade edildiği üzere, kıdem ve ihbar tazminatlarının safi gelir/kurum kazancının tespitinde gider olarak indirilebilmesi için, İş Kanununa göre işçinin bu tazminatlara hak kazanması ve hak edilen kıdem tazminatlarının da işçiye ödenmiş olması gerekmektedir. Tahakkuk etmiş olsa da ödenmemiş kıdem tazminatının gider yazılması mümkün değildir.
Dolayısıyla, kıdem ve ihbar tazminatlarının çek veya senetle ödendiği durumlarda, söz konusu tazminatlar çek veya senedin verildiği tarihte değil, çekin üzerinde yazılı olan tarih veya senedin vade tarihi itibariyle (tabi ödenmiş olması koşuluyla) GVK ve KVK yönünden gider olarak dikkate alınabilecektir. Maliye Bakanlığı, GVK ve KVK yönünden, söz konusu tazminatlar için çek ve senet verilmesini, gider yazma bakımından "ödeme" olarak kabul etmemektedir. Dolayısıyla, gider yazılacak dönemin tespitinde, çek veya senedin verildiği tarih değil,  fiilen ödemenin gerçekleştiği tarih esas alınacaktır.
 Konu ile ilgili olarak verilen bir özelgede de,
"Şirketiniz tarafından senedin vade tarihinde ödenecek kıdem tazminat tutarlarının, ödemenin yapıldığı vade tarihi itibariyle kurum kazancının tespitinde indirim konusu yapılması gerekmektedir."
şeklinde görüş bildirilmiştir (MB.GİB. İstanbul VDB.nin 23.2.102 tarihli ve B.07.1.GİB.4.34.16.01-KVK 6-719 sayılı özelgesi).
Saygılarımla.
 
 
Abdullah TOLU
Yeminli Mali Müşavir
TOLUEN YMM DENETİM VE DANIŞMANLIK

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !