e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

01.01.2019 tarihi itibariyle e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter zorunluluğu

05.12.2018 22:26 | Güncelleme: 06.12.2018 06:01

01.01.2019 Tarihi İtibariyle E-Fatura, E-Arşiv Fatura Ve E-Defter Uygulamalarına Zorunlu Olarak Dahil Olması Gereken Mükellefler

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 30.11.2018 günü yayınlanan duyuruda, 01.01.2019 tarihi itibariyle e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olması gereken mükellefler hakkında açıklama yapılmıştır. Buna göre;

1.    2019 Yılı e-Fatura ve e-Defter uygulamaları

454 Sıra No.lı VUK Genel Tebliğine göre;

a)    2017 hesap dönemi brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01.01.2019 tarihinden itibaren,

b)    2018 yılı içinde Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (I) sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan mükellefler 01.01.2019 tarihinden itibaren, [lisans alma tarihi ile izleyen hesap dönemi arasındaki sürenin üç aydan kısa olması halinde (1 Ekim 2018 - 31.12.2018 arasında lisans alınması halinde) isteyen mükellefler açısından bir sonraki hesap döneminin (01.01.2020) başından itibaren]

c)    2018 yılı içinde Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükellefler 01.01.2019 tarihinden itibaren, [mükellefiyet tesis tarihi ile izleyen hesap dönemi arasındaki sürenin üç aydan kısa olması halinde (1 Ekim 2018 - 31.12.2018 arasında mükellefiyet tesis olunması halinde) isteyen mükellefler açısından bir sonraki hesap döneminin (01.01.2020) başından itibaren]

e-fatura ve e-defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olmaları gerekmektedir.

2.    2019 E-arşiv fatura uygulaması

464 Sıra No.lı VUK Genel Tebliğine göre, internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2017 hesap dönemi brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler, 1.1.2019 tarihi itibariyle e-arşiv fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar. Bu kapsamda, söz konusu 5 milyon TL’lık satış sınırının gerek internet gerekse internet haricinde yapılan tüm satışları kapsadığını belirtmek isteriz. Bu durumda 2017 yılında internet üzerinden (kendisine ait internet sitesi veya başka bir internet sitesi üzerinden) 1 TL’lık satışı bulunan ve 2017 yılı sonu itibariyle de brüt satışları 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler, 1.1.2019 tarihi itibarı ile e-arşiv uygulamasına dahil olacaklardır.

Bilindiği üzere e-arşiv uygulamasına dahil olabilmek için e-fatura uygulamasına da kayıt olunması gerekmektedir.

e-fatura'nın avantajlarını en uygun fiyatlarla keşfedin! Muhasebeweb.com e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter Geçişlerinizde tüm işlemlerinizi sizin yerinize yapıyor. Burayı tıklayarak Hemen şimdi Hızlı e-Fatura Teklifi alın. 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !