1 yıl süreyle sigorta prim desteği

08.08.2018 04:10 |

Günümüzün en önemli sorunların-dan biri işsizlik, özellikle de genç işsizliği. Küresel olarak da yüksek düzeyde seyreden genç işsizliği ile mücadele açısından önemli politikalardan biri girişimciliğin desteklenmesi.

Bu bağlamda, geçtiğimiz mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen önemli düzenlemelerden biri de girişimci gençlere yönelik teşvikti.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

Söz konusu teşvik kapsamında, daha önce gelir vergisi istisnası sağlanan gençlere yönelik olarak 1 yıl süreyle sigorta prim desteği verilecek. Prim desteğinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar geçtiğimiz hafta Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan genelge ile açıklandı. Bugünkü yazımda, 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanacak olan teşvikle ilgili detayları ele almaya çalışacağım.

Prim Teşviki Hangi gençleri kapsıyor?

Sigorta prim desteğinden yararlanılabilmesi için üç temel kural söz konusu. İlk olarak, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında genç girişimcilere sağlanan kazanç istisnasından faydalanıyor olmak gerekiyor. İkinci olarak, mükellefiyet başlangıç ve sigortalılık tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ancak 29 yaşını doldurmamış olmak şartı aranıyor. Üçüncü ve son şart ise 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla ilk kez 4-b/1 kapsamında sigortalı olmak. Bununla birlikte, adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak söz konusu teşvikten yararlanabilecek.

Genç Girişimci Prim Teşvik Şartları

Teşvikten yararlanabilmek için gerekli diğer şartların da SGK genelgesinde düzenlenmiş olduğu görülüyor.

Buna göre, işe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması gerekiyor. Bununla birlikte, teşvikten yararlanacak gencin kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi de şart.

Diğer taraftan, genç girişimcinin mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olması durumunda da teşvikten yararlanması söz konusu değil.

Genç Girşimci Prim Teşvik süresi ne kadar? 

Prim teşvikinden yararlanan sigortalıların aylık prime esas kazançları, günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenmiş durumda.

Bununla birlikte, teşvikten yararlanma süresi tescil tarihinden itibaren bir yıl.

Tescil işlemi

Tescil işlemi için prim teşvikinden yararlanmak isteyen sigortalının SGK tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı ile arasındaki karşılıklı veri transferi aracılığıyla internet üzerinden genç girişimcilere verilen kazanç istisnasından faydalandığının sorgulanması gerekiyor.

Bu işlem sonrasında tescil işlemi gerçekleşmiş olacak.

Diğer taraftan, eğer teşvikten yararlanmak isteyen genç, karşılıklı veri transferi yapılıncaya kadar beklemek istemezse, bağlı bulunduğu vergi dairesinden alacağı kazanç istisnasından faydalandığına ilişkin belge ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvurması gerekiyor.

Genç Girişimci Prim Teşvikinden Yersiz yararlanmaya dikkat!

Teşvikten yararlanan gencin, daha önce teşvikten yararlandığı halde sigortalılık bilgilerinde sonradan yapılan değişiklikler nedeniyle teşvikten yararlandığı dönemlerde teşvik uygulamasından yararlanamayacak duruma düşmesi durumunda, söz konusu genç girişimcinin yararlanmış olduğu teşvikler iptal edilecek.

Bununla birlikte, prim ve prime ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammının da tahakkuk ettirilmesi söz konusu.

Cem KILIÇ

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.