e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

10 günden az çalışan sanatçıların sigortası nasıl yapılır?

04.12.2019 05:50 | Güncelleme: 04.12.2019 05:50

Ekrem Gülcemal kısmi süreli çalışan sanatçıların sigortalılığı hakkında bilgi verdi.

SANATÇILARIN SİGORTALILIĞI

6111 Sayılı Kanun'un 51'inci maddesiyle 5510 Sayılı Kanu'na eklenen ek 6'ıncı madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları ile müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarların, ay içerisinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 günden az olanların kendileri tarafından prim ödemelerine imkan sağlanmıştır. Bu sigorta kapsamında primlerini ödeyenlerin çalışmaları 4/a kapsamında değerlendirilmektedir.

ŞARTLARI NELERDİR?

- Hizmet akdine bağlı olarak tam süreli olarak çalışmama, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,
- İsteğe bağlı sigortalı olmama,
- Banka sandıklarına tabi çalışmama,
- Gelir veya aylık almama,
- 18 yaşını doldurmuş olma şartlarını taşımaları gerekmektedir.

NASIL MÜRACAAT EDİLİR?
Sanatçı olarak bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenlerin SGK internet sitesinde (www.sgk.gov.tr) örneği yer alan "Sanatçı Olarak Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi"ni bağlı bulunulan meslek birliği veya sendika ya da Kültür ve Turizm Bakanlığının merkez ve taşra birimlerince onaylanarak, sanatçı ve işvereni arasında imzalanan kısmi süreli iş sözleşmesi ile ikamet edilen yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri/merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

BU SİGORTA KOLUNDAN SAĞLANAN HAKLAR NELERDİR?

Bu sigortalılara, 5510 Sayılı Kanun'a göre gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine malullük ve yaşlılık aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmakta ayrıca kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanmaktadırlar.
Bu kapsamdaki sigortalılar ayrıca ödemeleri gereken prim tutarının dışında % 3 oranında ayrıca işsizlik sigortası primi ödeyerek işsizlik sigortası hakkından da faydalanabilmektedirler.

ÖDENECEK PRİM TUTARI NASIL HESAPLANMAKTADIR?

2019 yılı için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 26 katı üzerinden hesaplanmaktadır. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecektir.
Buna göre 2019 yılı için, asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir Ek-6 sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı:
2.558,40 TL x % 32,5 x 26 / 30 = 720,61 TL'dir.
Bu kapsamdaki sigortalıların % 3 oranındaki işsizlik primini de ödeyerek işsizlik sigortasına tabi olmayı talep etmeleri halinde ödemeleri gereken aylık prim tutarı ise 2.558,40 TL x % 35,5 x 26 / 30 = 787,13 TL olmaktadır.
Sosyal güvence içinde kalın...
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya Hızlı Geçiş

e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya muhasebeweb.com fırsatları ile ekonomik ve pratik geçin!

HIZLI TEKLİF ALIN !