10 soruda vergi iadesi nasıl alınır?

12.02.2019 06:14 |

30 Ocak 2014 ve sonrasında anlaşarak işten ayrılanlardan, fazla gelir vergisi kesilenler iade alabilecek. Başvurular için tebliğ beklenirken, vergi daireleri hazırlıklarını tamamladı, gerekli evrak listelerini astı.

Ocak ayında yasalaşan torba kanunla, 27 Mart 2018’den önce işverenle anlaşarak işten ayrılanlara ödenen tazminat üzerinden kesilen fazla gelir vergileri iade edilecek. Konu medyada fazlaca yer aldı ancak kimlerin, bu iadeyi nasıl alacağı konusunda kafa karışıklıkları var. Bugün konuyu 10 soruda detaylarıyla açıklamaya çalışacağız.

1. İkale sözleşmesi nedir?

İkale sözleşmesi, işçiyle işveren arasında imzalanır ve işçinin alacak şartları belirlenir.

2. İkale ile kıdem aynı mı?

İkale imzalayan işçiyle işveren, iş sözleşmesinin sonlanması karşılığı ödenecek tutarları belirler. Bu tutarın içinde; kıdem ve ihbar tazminatına karşılık ödenen tutarlarla birlikte kullanılmamış yıllık izin ücretleri ve hatta işsizlik sigortasından yararlanamayacağından işsizlik parası karşılığı ödenen tutar da yer alır.

VERGİ KESİLMEZ

3. Gelir vergisi var mı?

İkale kapsamında işçiye ödenen bedel, içeriğe göre vergiye tabi tutulur. Örneğin kullanılmamış yıllık izinler karşılığı ödenen tutarlar ücret olduğu için gelir vergisine tabidir. Ayrıca ihbar tazminatından da gelir vergisi kesilir. Gelir vergisi kesilmeyecek tutar kıdem tazminatı

4. İkale imzalayan herkesten gelir vergisi yanlış mı kesildi?

27 Mart 2018 tarihi öncesinde ikale bedelinde yer alan ve kıdem tazminatı karşılığı olarak ödenen tutarın ne kadarının gelir vergisine tabi olduğu konusu açık değildi. Bazı ödemelerden vergi kesintisi yapılmadı. Sadece hatalı uygulama yapılan kişiler için vergi iadesi söz konusu olacak.

İade 7500 liraya kadar çıkabilir

5. İkale sözleşmelerinden gelir vergisi doğru olarak nasıl kesilmeli?

Örneğin işçinin 10 yıllık kıdemi varsa, brüt ücreti 4 bin TL ise ve ikale kapsamında ihbar tazminatı ve kullanılmamış yıllık izin hariç 70 bin TL ödenmesi kararlaştırılmışsa, doğru uygulama şu şekilde olmalıdır: 50 bin TL değil de brüt ücreti olan 4 bin TL olarak hesaplandıysa ve 40 bin TL’lik muafiyet uygulandıysa bu işçiye 1.500 TL vergi iadesi gerek. 70 bin TL’nin tamamından vergi kesilmişse 7.500 TL vergi iadesi yapılacaktır.

Hangi belgeleri vermek gerekir?

6. Kimler vergi iadesi alabilecek?

30 Ocak 2014 ve sonrasında anlaşarak işten ayrılanlardan, fazla gelir vergisi kesilenler iade alabilecek.

7. İade için nereye başvurulacak?

İade alabilecek kişilerin vergi dairelerine başvuru yapmaları gerekiyor.

8. Hangi belgelerle vergi dairelerine başvuru yapmak gerekiyor?

Pek çok kişi aceleyle vergi dairelerinin kapısına gidince bazı vergi daireleri, evrak listesini kapılarına astı.

• SGK’dan işten çıkış bildirgesi

• İkale bedelini gösterir belge

• Muhtasar beyannamede yer alan tutar ve ikale bordrosu

• İşverenin stopajı ödediği vergi dairesini gösterir yazı gerekiyor.

İşveren için cezası var

9. İşveren başvuruda gereken bu belgeleri vermek zorunda mı?

İkale sözleşmesi imzalayan kişiler vergi dairelerine başvuru yaparken bu belgeleri işverenden talep edecek. İşveren vermezse ceza ödemek zorunda kalır.

10. 27 Mart 2018’den sonra ikale imzalayanlar iade alır mı?

27 Mart 2018 tarihinden itibaren yasal düzenlemeyle açıklığa kavuşturuldu. Buna rağmen kendisinden fazla gelir vergisi kesildiğini iddia eden kişiler vergi dairelerine başvurarak iade talep edebilir. Ancak bu tarihten sonra pek çok işveren artık bu uygulamayı doğru uyguluyor. Bu tarihten önce uygulamada hatalar olduğu ve pek çok kişi dava açarak bu iadeleri aldığı için bu yönde düzenleme yapıldı.

Okan Güray Bülbül 

ikale     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !