» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

15 Yıl 3.600 Günle İSTİFA edip Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz AMA…

 
20.03.2018 06:07 | Güncelleme: 01.03.2019 14:12

15 yıl içerisinde 3.600 günü dolduran bir işçinin ‘İSTİFA’ etse bile Kıdem Tazminatı almaya hak kazandığını mutlaka bir yerden ya okumuş ya da duymuşsunuzdur.

Bu hak, emeklilik için gerekli prim günü sayısı ve sigortalık süresinin doldurulup, emeklilik yaşını beklemek için işten ayrılanlara tanınan bir tazminat türü.

Emeklilik Hakkı Tazminatı” ( Mülga, 1475 Sayılı İş Kanunu 14. Madde)

-Sigortalılığı 08.09.1999 tarihinden önce başlayan ve 3.600 prim ödeme gün sayısını dolduran, (09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe girenlerde ise 25 yıl 4.500 gün)

-İşten ayrılmadan önce SGK İl Müdürlüğüne gidip “kıdem tazminatı alabilir” yazısı ile birlikte çalışılan kuruma dilekçe ile başvuran,

Çalışanların tamamı bu emeklilik hakkı tazminatını almaya hak kazanır.

Hem de 3.600 günü tek bir işyerinde doldurmak da gerekmiyor. Farklı işyerlerindeki çalışma sürelerinin toplamının 3.600 günü bulması bu tazminatı alabilmek için yeterli.

DÜRÜSTLÜK İLKESİ VE HAKKIN KÖTÜYE KULLANIMI

Özelikle son yıllarda kanunun kendisine tanıdığı bu hakkı kötüye kullanıp, çalıştığı işyerini zarara uğratarak işten ayrılanların sayısında da epeyce bir artış var. 3.600 günü doldurduktan sonra her sene işyeri değiştiren, her ayrılmış olduğu işyerinden de istifa ettiği halde emeklilik hakkı tazminatı alan (5 yılda 3-4 defa farklı işverenden tazminat alan) kişiler bulunmakta.

Pek tabi ki her sigortalı istediği işyerinde çalışabilir. Bütün işçilerin çalışma hakkı anayasa gereği teminat altında.

AMA…

İş bulduktan sonra 15 yıl 3.600 günle ikinci, hatta üçüncü sefer bu tazminatı talep etmek isteyenlere; Yargıtay’ın “Dürüstlük ilkesi ve hakkın kötüye kullanılması halinde tazminat kararının bozulması”hakkındaki kararını hatırlatmak isterim.

Dava sonucun özetinde;

“Somut uyuşmazlıkta davacı işçi yasal koşullara sahip olmasına rağmen, önce iş bulmuş ve sözleşme imzalamış, daha sonra ise iş sözleşmesini yaş hariç emeklilik koşullarını taşıdığı gerekçesi ile feshetmiştir.Davacı işçi Medeni Kanunu’nun 2. Maddesi ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 23. Maddesi düzenlemesi karşısında fesih hakkını dürüstlük kuralına uygun kullanmamıştır. Davacının iş akdini yeni bir iş bulup, iş sözleşmesi imzalaması üzerine sona erdirdiği açıktır. Hakkın kötüye kullanımını hukuk korumamalıdır. Bu nedenle davacının kıdem tazminatı isteğinin reddi yerine yazılı gerekçe ile kabulü hatalıdır.” denilmektedir. (Yargıtay 9.HD. Esas No:2013/11223 Karar No:2015/9012 Karar Tarihi: 04.03.2015)

Kararda, atıfta bulunulan Türk Medeni Kanunu’nun 2.Maddesinde ise; “Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kuralına uymak zorundadır. Bir hakkın kötüye kullanılması hukuk düzeni korumaz.” hükmü yer almaktadır.

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununun fesih hakkını düzenleyen 435. Maddesi’nde de “dürüstlük kuralı” açıkça belirtilmektedir.

Özetle; 15 Yıl 3.600 Günle Kıdem Tazminatı alabilirsiniz. Ama talep etmeden önce bu konu ile ilgili Yargıtay kararını ve bu konudaki diğer kanunları göz önünde bulundurmanız lehinize olacaktır…

Özkan TAŞTAN


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.