e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

17103-27103 sayılı SGK teşviklerinde yeni sorun!

18.11.2019 14:31 | Güncelleme: 18.11.2019 14:31

17103-27103 sayılı Kanun teşviklerinde tekrardan tanımlama yapmak durumunda kalabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumunun Sayı:41481264-207.02-E.17331001 08/11/2019 sayı ve tarihli yazısında 17103 ve 27103 sayılı Kanun teşviği kapsamında işverenlerin yeni aldığı ve teşvik kapsamında değerlendireceği işçilerin bu teşvikten daha önce faydalanmış olması halinde yeni girdiği işyerinde teşvik kalan süresinin değişmesi gerektiğiyle ilgili yazımızı  https://www.muhasebeweb.com/isverenler-Dikkat-Yersiz-tesvik-uyarisi-ile-karsi-karsiya-kalabilirsiniz-6012875 yazmıştık.

Yazmış olduğum yazılarda okuyucuları mevzuatın içindeki birebir maddeleri yazarak okuyucuları kanunun tekrarı niteliğindeki yazılarla yormak istemiyorum. Dolayısıyla uygulayıcılar yeni karşılaştıkları durumlarla ilgili ilk işi Sosyal Güvenlik Kurumunu-işveren servisini-Alo 170’i aramak oluyor. Yasal süreçleri birebir uygulamayan, bordro, bildirge, teşvik vb. Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarını, uygulayarak yapmayanlar ise maalesef bu süreçlerle ilgili tam bilgi sahibi olmuyor.

Bu yazımızda 17103 ve 27103 sayılı Kanun kapsamındaki teşviklerle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemsel değişikliği kapsamında yeni bir soruna değineceğim.

Tanımlı olan teşvikler sistemden silinmiş!

Geçmişte 17103 ve 27103 sayılı Kanun teşviklerini sisteme tanımlamış ve bu kapsamda teşviklerden faydalanan işverenler Ekim 2019 Bildirgelerini verirken, ilgili kanun maddesinde teşvik tanımlaması yapın şeklinde uyarı ile karşılaşmaya başladılar. Peki tüm işverenler bu uyarı ile karşılaştı mı? Tabiki Hayır. Geçmişte tanımlanmış olsa bile Ekim 2019 Bildirgeyi onaylarken teşvik tanımlaması yapın uyarısını sadece bu teşvik kapsamında başka işyerinde faydalanan ve daha sonra yeni girdiği işyerinde yine bu teşvik kapsamında yararlanan kişiler için bu uyarı mesajı çıkmaktadır.(diğer şartların tutması kaydıyla) Eğer ki İşverenin aldığı teşvik şartlarını sağlayan işçi geçmişte başka işyerinden bu teşvik kapsamında yararlanmamışsa bu işverenler için yeni tanımlama söz konusu olduğu için herhangi bir teşvik tanımlamasına dair mesaj almayacaklardır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun işverenlerin sisteminden bu teşvik tanımlarını silmesi ise, işverenlerin yeniden bir teşvik tanımlaması yapıp geçmişte bu işçi için hesaplanan teşvik süresinin yeni tanımlamada faydalanılan sürenin düşülerek kalan teşvik süresinin güncellenmesi adına yapılmış olmasıdır.

Tanımlı teşvikler olmadan teşvikten faydalanılamaz!

Geçmişte bu tanımlamalar yapılmadan zaten teşviklerden faydalanma imkanı olmazdı. Kullanıcılar acaba teşviği tanımlamadan mı E-Bildirgeyi verdim? sorusunu kendilerine sormaya başladırlar. Halbuki hangi teşvik maddesi kapsamında işlem görürse görsün, teşvik tanımlamasını yapmadan teşviklerden faydalanma imkanı olmadığını belirtelim.

Sonuç olarak; Bildirge onayında bu şekilde bir uyarı alırsanız paniğe kapılmayın, teşvik maddesi kapsamında tekrar teşvik tanımlamasını yapınız.

Taner Özdemir
http://www.tanerozdemir.com.tr/17103-27103-sayili-kanun-tesviklerinde-tekrardan-tanimlama-yapmak-durumunda-kalabilirsiniz.html


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL