» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

1989’da vergi mükellefi olan, Bağkur’lu sayılır mı?

 
15.07.2021 05:03 | Güncelleme: 15.07.2021 05:03

1963 doğumluyum. 2008’de normal çiftçi Bağkur’luyum. 1989’da vergi mükellefi olan, Bağkur’u sayılır mı? Böyle bir yasa varsa nasıl faydalanırım?

1989’da vergi mükellefi olan kişinin Bağkur’a kayıt ve tescilini kendi yaptırması gerekiyordu. Yeni bir yasa çıkmadığı sürece bugün için 1989’dan Bağkur’a kayıt mümkün değil. Tarım Bağkur başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) yerine sadece yıl olarak belirtmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Başlangıç tarihinizin 1 Ocak 2008 olduğunuzu varsayarsak, ara vermeden 1 Ocak 2023’e kadar prim ödeyerek priminizi, 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 2025’te 62 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ERKEN EMEKLİLİKTEN YARARLANABİLİR MİYİM?

SORU: 1972 doğumluyum. 1 Aralık 1995’te sigorta girişim yapıldı. 5850 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa ben de yararlanabilir miyim?  

CEVAP: 5825 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2028’de 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız 10 günü borçlanmanız halinde 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp sizin gibi emekli olacağı yaşın dolmasını bekleyenleri emekli edecek bir yasa çıkarsa siz de yararlanırsınız.

YIPRANMAM VAR MI?

Soru: 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 31 Ocak 1995. Demir çelik fabrikasının KOK müdürlüğü yan ürünler ünitesinde 1996’dan Kasım 2014’e kadar aynı işyerinde çalıştım. 1993-1995 arasında askerlik yaptım. Sigortam askerlikten sonra başladı.

1) Demir çelik fabrikasındaki çalışmamdan dolayı yıpranmam var mı? Varsa kaç gün?

2) 19 ay olan askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşım düşer mi? 3) Kaç yaşında, ne zaman emekli olabilirim? En erken nasıl emekli olurum?  

Cevap: 

1) Yasada, belirttiğiniz bir şekilde çalışmaya yıpranma verileceğine dair bir hüküm yok. Şayet demir çelik fabrikasının fırınlarında, kızgın veya sıvı haldeki demir çeliğin veya cürufun taşınmasında çalışmışsanız 360 gün çalışmanıza karşılık 90 gün yıpranma hakkınız var. Bu konuda en doğru bilgiyi çalıştığınız fabrika ya da SGK’dan öğrenebilirsiniz. SGK’ya bir yazı yazarak yıpranmanız olup olmadığını sorarsanız dosyanız incelenir ve sonucu tarafınıza bildirilir.

2) Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, borçlanma emeklilik yaşınızı düşürür. 3) Sorunuzu yıpranma almadığınız varsayımına göre cevaplandıracak olursak, askerlik sürenizin 8 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 2027’de 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EMEKLİ AYLIĞINDAN VERGİ İNDİRİMİ OLUR MU?

SORU: 1998 doğumlu ve yüzde 80 ağır özürlü (otizmli) bir kızım var. Çalışırken vergi indirimi alıyordum. Yeni emekli oldum. Emekli maaşında da vergi indirimi yapılır mı? 

CEVAP: Emekli aylıklıları Gelir Vergisi’ne tabi olmadığından, herhangi bir vergi indirimine de tabi tutulmaları söz konusu olamaz. Engelli kızınızdan dolayı maalesef emekli aylığınıza sağlanacak bir vergi avantajı bulunmuyor.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.