» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2 ay önce iş değiştirenler de Kısa Çalışma Ödeneği alabilecek.

 
27.03.2020 06:02 | Güncelleme: 27.03.2020 06:02

İşçi ve işvereni zor zamanlarda koruyan kısa çalışma ödeneğinde şartlar esnetildi.

 Yeni düzenlemeyle işçi için son 3 yılda 600 gün prim şartı 450’ye indirildi. 2 ay önce iş değiştirenler de ödenek alabilecek.

Kısa çalışma ödeneği, zor zamanlarda işverenin işçisini kaybetmemesi, işçinin de gelirinin bir nebze korunması sağlayan bir uygulamadır. Koronavirüs nedeniyle daha çok işçinin ödenek almasını sağlayacak düzenlemeler salı gecesi yasalaştı. Bu sayede hem daha çok işçi kısa çalışma ödeneği alabilecek, hem de işverenler bu süreçte işçilerini kaybetmeyecek. Kısa çalışma uygulamasında işyerinin zorunlu nedenle kapatılması halinde son 3 yılda en az 600 gün çalışmış ve son 120 gündür iş sözleşmesi devam eden işçilere kısa çalışma ödeneği veriliyordu. Bu şart değiştirildi, artık 3 yılda en az 450 gün çalışması olan işçiler bu ödeneği alabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞI ETKİLEMEZ

Son 120 gündür iş sözleşmesinin devam etmesi şartı da 60 güne indirildi. Bir diğer değişiklik ise işsizlik maaşı aldıktan sonra yeni bir işe girenleri ilgilendiriyor. 10 ay işsizlik maaşı alma hakkına sahip olan ancak 7 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra yeni bir işe giren işçi de kısa çalışma ödeneği alabilecek.

ASGARİ ÜCRETLİYE 3 AY 1.752 LİRA

1. Kısa çalışmaya çalışan da başvurabilir mi?

Kısa çalışmaya işçiler değil işverenler başvurabilir.

2. İşverenim başvurmuş, adımın listede olup olmadığını öğrenebilir miyim?

İşçiler bu konuda işverenlerinden bilgi talep edebilir.

3. Ne kadar ödeme alacağımı nasıl hesaplayabilirim?

Kısa çalışma ödeneği son 12 aydaki ortalama prime esas kazancın yani SGK’ya bildirilen rakamın yüzde 60’dır. Son 12 aydır asgari ücretle çalışan bir işçi damga vergisi kesintisi sonrası 1.752 TL alabilir. Ödenek asgari ücretin yüzde 150’sini geçemediği için en fazla 4.380 TL olarak ödeniyor.

4. Ödeneği ne zaman alabilirim?

Ödenek, İŞKUR’un kısa çalışma ödeneğini onayladığı tarihten itibaren hesaplanarak bir sonraki ayın 5’inde ödenecek.

5. İşveren banka hesabımıza mı yatıracak?

Ödenek, doğrudan işçilere ödenecek. İşçilere PTT Bank hesabıyla ödeme yapacak.

6. Kısa çalışma ödeneği ne zamandan başlanarak hesaplanacak?

Örneğin 16 Mart itibarıyla başvurulmuşsa, 16 – 23 Mart dönemine ilişkin bir haftalık ücretin yarısı işveren tarafından nisan ayının ilk haftası ödenecek. İşçi 23 Mart’tan itibaren hesaplanan kısa çalışma ödeneğini 5 Nisan’da alabilecek.

7. Bu süreçte SGK primim yatacak mı?

Kısa çalışma ödeneği alınan süreler için emeklilik primi yatmaz ancak genel sağlık sigortası primi yatırılıyor.

8. Uzaktan çalışmada da işveren başvurabilir mi?

Başvuramaz.

GELİRLERİ KORUNACAK

Düzenlemeyle kısa çalışma talebi kabul edilen işverenlerin, bu süre boyunca işçi çıkarmamaları gerekiyor. İşverene yalnızca ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareketler nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilmesi hakkı tanınmış durumda. Düzenlemeyle çalışanların üç ay süreyle gelirleri bir miktar korunacak, işverenler de işçilerini kaybetmemiş olacak.

1 ÇALIŞANI OLAN DA YARARLANABİLİR, BAŞVURU ‘E-POSTA’YLA YAPILACAK

Uygulamaya başvurmak için gerekli bir çalışan sayısı söz konusu değil. Bir kişinin çalıştığı işyerinde bile kısa çalışmaya başvurulabilir. Kısa çalışma için ya mağazanın tamamen kapatılması ya da çalışma süresinin azaltılması gerekiyor. Başvurular İŞKUR hizmet merkezine e-postayla yapılacak. İşverenler talep formunu ve işçilerine ilişkin bilgileri İŞKUR’a iletecek. Değerlendirme yapıldıktan sonra işverene yine e – postayla çalışma talebiyle ilgili onay verildiği bildirilecek.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.