e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2008 Öncesi Bağkur Kaydı Mümkün mü?

16.09.2020 06:06 | Güncelleme: 16.09.2020 06:06

1990 yılından 1996 yılına kadar vergi mükellefiyetliğim var. Ama hiç Bağkur yatırmadım. Şimdi bunu yatırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Sizin gibi süresi içinde Bağkur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlüğü 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. 1990’dan Bağkur’a kayıt için yeni bir yasa çıkartılması lazım. Yeni bir yasa çıkmadığı sürece maalesef 1990’dan Bağkur’a kayıt olamazsınız.

Askerliğimi borçlanıp primimi 7000’e tamamlayarak kıdem tazminatı alabilir miyim?

Soru: 12 Aralık 1981 doğumluyum. Sigorta girişim 15 Eylül 1999 olup SSK’ya 6296 gün prim ödedim. SSK girişimden sonra 550 gün askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanıp primimi 7000’e tamamlayarak kıdem tazminatı alabilir miyim? Aynı şirkette 17 yıldır çalışıyorum. Yanlış bilmiyorsam askerlik borçlanması yaptığımda, emeklik yaşımı etkilemiyor, emeklilik yaşım 60.  

Cevap: Cevapları sorunuz içinde kendiniz vermişsiniz. Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için, 7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi borçlanıp ayrıca 154 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan, borçlanma emeklilik şartlarınızı değiştirmiyor. Sadece priminizi artırıyor.

PRİMİ TAMAMLAMA TARİHİNE GÖRE EMEKLİLİK YAŞI 65’E KADAR ÇIKABİLİR

SORU: 21 Temmuz 1992 doğumluyum. Ilk sigortalı (4/A) işe başlangıç tarihim 15 Haziran 2009 olup 22 gün prim ödedikten sonra çıkış yapılmış. Haziran 2010’da tekrar giriş var ve 2015’e kadar kesintisiz devam etti. 2015-2018 yılları arası parça parça ama eksik çok azdır. Uzun süreli sigortalılık prim ödeme gün sayım 2096 yazıyor. 31 Mayıs 2018’de kamuya 4/C’li olarak çalışmaya başladım ve 825 gün prim ödemem var. 12 ay uzun dönem askerlik yaptım. Bu şartlarla ne zaman emekli olurum?  

CEVAP: Askerlik sürenizi borçlanıp ara vermeden 4/C’li olarak prim ödemeye devam ederek en geç 2036 yılı içinde priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Priminizi 2036 yılından sonra 9000 güne tamamlamanız halinde primi tamamlama tarihine göre emekli olacağınız yaş kademeli olarak 65‘e kadar çıkabilir.

Cezaevinden isteğe bağlı Bağkur’a prim ödeyebilir miyim?

Soru: İlk sigorta başlangıç tarihim 2005-2006 arasında olup, askerlikle birlikte toplam 369 gün prim ödemem var. Şu an yüzde 62 oranında engelliyim. Cezaevinden isteğe bağlı Bağkur’a prim ödeyerek 1800 günden emekli olabilir miyim? 

Cevap: Sigorta başlangıç tarihinizde malul derecesinde engelli değilseniz, yani maluliyetiniz sigorta başlangıç tarihinden sonra oluşmuşsa cezaevinden isteğe bağlı olarak Bağkur’a 1431 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 1800 güne tamamlamanız gerekir. Ayrıca raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapmadan ya da yaparsam ne zaman emekli olurum?

Soru: 23 Şubat 1969 doğumluyum. SGK girişim askerden sonra 1 Eylül 1995’te olup 7300 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yapmadan ya da yaparsam ne zaman emekli olurum?  

Cevap: 5750 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 23 Şubat 2024’te emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 460 gününü borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız 23 Şubat 2023’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.