» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2008 sonrası Sigorta başlangıcının emekliliğe faydası olur mu?

 
11.01.2021 05:01 | Güncelleme: 11.01.2021 05:01

Kızım 18 yaşını doldurdu. Bir ay sigortalı çalışarak sigorta başlangıcıyapılsa, ilerde emekliliğine faydası olur mu?

1 Mayıs 2008 öncesinde sigortalı olanlara 4/a (SSK) statüsünden yaşlılık (emekli) aylığı bağlanmasında, sigortalılık süresi, prim günü ve yaş olmak üzere üç şart aranıyordu. Bu bağlamda, sigortalılık süresi şartının yerine getirilmesi açısından sigorta başlangıç tarihi önemliydi. Özellikle sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar açısından, emeklilik şartlarının belirlenmesinde sigorta başlangıç tarihi çok önemli bir unsur olmuştu. Ancak 1 Mayıs 2008 ve sonrasında sigortalı olanların 4/a statüsünden yaşlılık (emekli) aylığına hak kazanmaları için sigortalılık süresi şartı aranmıyor, sadece prim günü ve yaş şartı aranıyor

Sigortalılık süresi şartı, engelli hakkıyla veya malulen emeklilik durumunda ya da ölüm sigortasından hak sahiplerine aylık bağlanmasında aranıyor. Örneğin, engellilere sağlanan özel koşullarla emeklilikte yaş şartı aranmayıp, çalışma gücü kayıp oranına göre prim günü ve 15, 16 ve 18 yıllık sigortalılık süreleri aranıyor. Yine malulen emeklilikte yaş şartı aranmayıp, 1.800 prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartları aranıyor.

Buna göre, 1 Mayıs 2008 ve sonrasında sigortalı olanlar açısından normal emeklilik hakkının elde edilmesinde sigortalılık süresi şartı aranmadığından, emeklilik şartlarının belirlenmesinde de sigorta başlangıcının etkisi olmadığından, sigorta başlangıcının bir faydası bulunmuyor. Sigorta başlangıç tarihi ancak engelli hakkıyla emeklilik veya malulen emeklilik ya da ölüm sigortası açısından avantaj sağlayabilir. Kararınızı, bu bilgiler ışığında yapacağınız değerlendirmeye göre verebilirsiniz.

Ödenen primleri geri alabilir miyim?

1974 doğumluyum. 1991-1998 arası sezonluk SSK'lı olarak çalıştım. 1140 prim günüm var. Bu dönemden sonra iki doğum yaptım. Bugün itibari ile emekli olmam zor gözüküyor. Geçmişte ödenen primlerin iadesini alabilir miyim?

Prim iadesi, emeklilik için gereken yaşını doldurmasına rağmen, prim gününün ya da sigortalılık süresinin yetersiz olması nedeniyle malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanlara yapılıyor. Buna göre, 58 yaşınızı doldurduktan sonra ancak primlerinizin iadesi talebinde bulunabilirsiniz. 

Ödenen primlerin tamamı değil, kendinizin ve işvereninizin ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri (ödenen primlerin yüzde 20'lik kısmı) iade edilir. İade edilecek prim tutarına 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmaz. 1 Ekim 2008'den talep tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısı ile (Güncelleme katsayısı: yıllık TÜFE ile büyüme hızının yüzde 30'unun toplamından oluşur) güncellenerek toptan ödeme şeklinde verilir.

Diğer yandan, 58 yaşınız dolana kadar iade talebinde bulunamayacağınıza göre, bugün itibarıyla zor olsa da 58 yaşınız dolana kadar prim gününüzü 3600 güne tamamlayıp, 4/a (SSK) statüsünden emekli olmanız mümkün olabilir. Eksik prim gününüz için 720'şer günden 1440 gün doğum borçlanması yapabilir, geri kalan 1020 günü isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayabilirsiniz. 

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.