e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

2008 yılından sonra işe girenler dikkat!.

29.08.2017 07:06 |

Sosyal Güvenlik uzman Ali Şerbetçi sizden gelen soruları cevaplıyor.

Eşim çalışmıyor ev hanımı. Evlenmeden önce hiçbir işte çalışmamış. Bu nedenle sigortası da yok. Kendisini isteğe bağlı sigortalı yapmak istiyorum. İsteğe bağlı sigortalı yapmamda sakınca var mı? Bağ- Kur'lu olarak başlayıp ilerde son 3.5 yılı SSK'lı olarak ödeyip SSK'dan emekli edebilir mi?.

Çalışma imkanı olmayan ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalı olanlar Bağ-Kur kapsamında değerlendirilmektedir. Emekli olurken de Bağ-Kur emeklilik şartlarından emekli olunmaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olunmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İsteğe bağlıların emeklilik imkanı ve sağlıktan faydalanma imkanları bulunmaktadır. Ancak prim gün sayısının tamamlanmasına 1260 gün yani 3.5 yıl kala 4/a (SSK) kapsamında çalışınca SSK'dan emekli olunamıyor. Çünkü 30 Nisan 2008 tarihinden sonra işe başlayanların emekli olacakları kurumun tespitinde son 3.5 yılın hangi kapsamda priminin ödendiğine bakılmayacak, çalışma hayatı boyunca hangi kapsamda en çok prim ödediğine bakılacaktır. Bu nedenle eşinizi SSK kapsamında emekli yapmak istiyorsanız 1260 gün (3.5 yıl) şartına değil en fazla çalışma süresi olarak SSK'lı çalışmış olmasına dikkat etmelisiniz.

 Eylül 2014'te işe başladım ama sigortamı 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başlattılar, sigortasız çalıştığım sürenin tazminatını alabilir miyim? Halen aynı iş yerinde çalışmaktayım.  

İşyerinde halen çalışırken tazminat almanız mümkün değildir. İş sözleşmenizin kıdem tazminatını almanızı gerektirecek sebeplerden biri ile sona ermesi halinde kıdem tazminatının hesabında ilk işe giriş tarihiniz esas alınır. Bunun içinde iş mahkemesine hizmet tespit davası açarak, sigortasız çalışmış olduğunuz sürenin tespit edilmesi ve giriş tarihinizin belirlenmesi gerekir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

 1 Ocak 2001 sigorta başlangıç tarihim. 1 Aralık 1969 doğumluyum. 1280 gün ödenmiş primim var. Ağustos 1989 tarihinde askere gitti ve ödemedim. Ne zaman emekli olabilirim?  

İşe başlangıcınıza göre 7000 prim gün ve 60 yaşa tabisiniz. Ancak askerliği borçlanırsanız (18 ay) 25 yıl, 58 yaş ve 5975 prim gün şartların tabi olabilirsiniz. Bu durumda 5975 prim günü tamamlayıp 01.12.2027 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.