e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

2015 Yılı Mükellef için Defter ve Sarf Malzeme Katılım Giderleri hk.

26.11.2014 11:22 |

Mersin SMMM Odası 2015 Yılı Mükellef İçin Defter ve Sarf Malzeme Katılım Giderleri

KONU         :2015 Yılı Mükellef İçin Defter ve Sarf Malzeme Katılım Giderleri hk.

SAYIN ÜYEMİZ

Oda Danışma Meclisimizin 25.11.2014 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, 2015 yılında kullanılacak ticari defterler, noter masrafları, 2015 yılına ait kırtasiye, damga vergisi ve diğer masraflar için mükelleflerinizden tahsil edilecek asgari defter tasdik ve diğer giderler hakkında aşağıdaki tavsiye niteliğindeki karar alınmıştır.

Danışma Meclisinin almış olduğu tavsiye kararına uyulmasını rica ederiz.

MERSİN SMMM Odası

2015 YILI, MÜKELLEF İÇİN DEFTER VE SARF MALZEME KATILIM GİDERLERİ

 1. İŞLETME DEFTERİ - SERBEST MESLEK DEFTERİ (İŞÇİSİZ) :

İşletme Defteri, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım ve fotokopi giderleri, e-beyanname, e-bildirge, tahakkuk çıktıları internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs.

450.00 TL
 1. İSLETME DEFTERİ - SERBEST MESLEK DEFTERİ (İŞÇİLİ) :

İşletme Defteri, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan, kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım ve fotokopi giderleri. Sigortalı işçiye ait SGK işe giriş, işten ayrılış, aylık prim hizmet cetveli, aylık işgücü çizelgesi, eksik gün bildirim formu ve ekleri, ücretli izin takip belgesi, işçi özlük dosyası, ücret pusulası, çalışma belgesi, e- beyanname, e-bildirgeler ile ilgili beyanname, bildirge, tahakkuk, makbuzlara ait fotokopi ve A4 kağıdı giderleri ve internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs.

500.00 TL
 1. BİLANÇO USULÜ DEFTER (ŞAHIS) (İŞÇİSİZ) :

Yevmiye, defteri kebir, Envanter, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım, fotokopi giderleri, e-beyanname, e-bildirge, tahakkuk çıktıları internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs.

750.00 TL
 1. BİLANÇO USULÜ DEFTER (SAHIS) (İSCİLİ) :

Yevmiye, defteri kebir, Envanter, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım ve fotokopi giderleri. Sigortalı işçiye ait SGK işe giriş, işten ayrılış, aylık prim hizmet cetveli, aylık işgücü çizelgesi, eksik gün bildirim formu ve ekleri, ücretli izin takip belgesi, işçi özlük dosyası, ücret pusulası, çalışma belgesi, e-beyanname, e-bildirgeler ile ilgili beyanname, bildirge, tahakkuk, makbuzlara ait fotokopi ve A4 kağıdı giderleri ve internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs.

1.000.00 TL.
 1. BİLANÇO USULÜ DEFTER (SERMAYE ŞİRKETLERİ) (İSÇİSİZ) :

Yevmiye, defteri kebir, Envanter, ile pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri,noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım, fotokopi giderleri, e-beyanname, e-bildirge, internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs. (6102 Sayılı TTK'na göre Haziran 2015 sonuna kadar yapılacak olan kapanış tasdiki)

900.00 TL.
 1. BİLANÇO USULÜ DEFTER (SERMAYE ŞİRKETLERİ) (İŞÇİLİ) :

Yevmiye, defteri kebir, Envanter, ile pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım ve fotokopi giderleri. Sigortalı işçiye ait SGK işe giriş, işten ayrılış, aylık prim hizmet cetveli, aylık işgücü çizelgesi, eksik gün bildirim formu ve ekleri, ücretli izin takip belgesi, işçi özlük dosyası, ücret pusulası, çalışma belgesi, e-beyanname, e- bildirgeler ile ilgili beyanname, bildirge, tahakkuk, makbuzlara ait fotokopi ve A4 kağıdı giderleri ve internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs (6102 Sayılı TTK'na göre Haziran 2015 sonuna kadar yapılacak olan kapanış tasdiki).

1.100 TL.
 1. ELEKTRONİK ORTAMDA DEFTER :

Elektronik ortamda defter tutulmasına olanak sağlayan Elektronik Defter Genel Tebliğde defterlerini elektronik ortamda oluşturmak, kaydetmek, muhafaza ve ibraz etmek isteyen ve gereken şartlara - prosedürlere haiz olan gerçek ve tüzel kişiler için, Envanter ile pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri, noter tasdik ücreti, 2015 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık evrak alım, fotokopi giderleri, e-beyanname, e-bildirge, internet kullanım masrafları vs. 2015 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisi bedeli vs. (6102 Sayılı TTK'na göre Haziran 2015 sonuna kadar yapılacak olan kapanış tasdiki)

1.200 TL.
   

Notlar:

  • 2015 yılında hizmet vereceğiniz müşterilerinizle yazılı ücret sözleşmesi yapmanız zorunlu olup, sözleşmeler Damga Vergisi Kanunu hükümlerine göre sözleşme tutarının binde 9,48'i kadar damga vergisine tabidir.
  • Ticaret Sicil Tasdikname bedelleri tabloda gösterilen rakamlara dâhil olmayıp ayrıca tahsil edilecektir. Değişiklik olmadığı taktirde hazırda bulunan Ticaret Sicil Tasdiknameleri geçerliliğini koruyacaktır.
 Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.