e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

2018 Asgari Ücret görüşmeleri sona erdi.

22.12.2017 13:37 |

2018 yılında geçerli olacak Asgari Ücreti belirlemek için yapılan Asgari Ücret Tespit komisyonu toplantısı sona erdi.

Tarafların katılımıyla gerçekleşen gerçekleşen 2018 Asgari Ücret toplantısında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) net bin 893 liralık teklifi görüşüldü.

Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcisi, bu teklifin yüzde 35 artış anlamına geldiğini ve Türkiye gerçeklerine uygun olmadığını, 2018'de hükümet tarafından verilen 100 liralık desteğin kesilmesiyle de maliyetin zaten yüzde 6 artacağını ifade etti.

TİSK, asgari ücretin 6 aylık dilimler halinde belirlenmesini istiyor. 

2018 Asgari ücrete yapılacak artışın komisyonun yeni yıldan önce yapacağı dördüncü ve son toplantısında netlik kazanması bekleniyor.

TÜRK-İŞ Bir Önceki Toplantıda 2018 asgari ücret zam oranı için Yüzde 34,8 talebinde bulunmuştu. TUİK verilerine değinen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY 2018 asgari ücret bin 893 lira 90 kuruşa hemen imza atacaklarını belirtmişti.

2018 Asgari Ücret için ilk hesaplama 2017 yılında Asgari ücrete yapılan zam oranı 8.04 baz alınmıştı. Geçen yılki asgari ücrete göre zam yapır ise net asgari ücret 1.517 TL civaranda olacak. Eğer Başbakan Binalı Yıldırımın öndediği gibi 2018 asgari ücerete enflasyon oranında zam tapırsa net asgari ücret 1.586 TL sını bulacak.

Uzak bir ihtimalle 2018 asgari ücret zam oranı için TÜRK-İŞ'in talebi olan yüzde 34.8 olarak zam yapılır ise 2018 asgari ücret net 1.893 TL Brüt 2.396 TL civarlarında olacak.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMUNUN BELİRMEMİŞ OLDUĞU BİR KİŞİNİN ASGARİ GEÇİM TUTARI

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2018’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık’ta yapılmıştı. Bu toplantıya başkanlık yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Bu yılki toplantımızda bu üçlü istişare ve karar mekanizmasını en etkin şekilde işletip, yine ülkemiz için ortak bir zeminde, ortak sonuçla mutabık olacağımızı umuyorum.” ifadesini kullanmıştı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyon’un ikinci toplantısı ise 15 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. Ekonomi Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı uzmanlarının ülke ekonomisiyle ilgili veriler sunduğu bu toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir kişinin asgari geçim tutarının bin 893 lira 90 kuruş olduğunu Komisyonla paylaşılmıştı.

2018 Asgari Ücret

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.