e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

2018 Asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşı ve BES tutarı da artacak!

26.12.2017 06:03 |

2018 yılında geçerli olacak asgari ücret çalışmaları başladı. Bu asgari ücret çalışmaları ile birlikte, borçlanmadan idari para cezalarına, işsizlik maaşından Bireysel emeklilik kesintilerine kadar birçok rakamda artış yaşanacaktır.

Borçlanma miktarı değişecek!

Asgari ücret yalnızca asgari ücretle çalışanları ilgilendirmiyor. Çalışma hayatında pek çok konu için asgari ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. İlk olarak asgari ücret artınca 1 Ocak 2018 itibarıyla SGK’ya yapılan borçlanmalarda bir günlük borçlanma miktarı değişecektir. Bu değişiklikle birlikte doğum, yurtdışı, askerlik borçlanması yapacak kişilerinde asgariden borçlanmış olması halinde bile bu tutarlarda bir artış yaşanacaktır.

2018 Asgari Ücret ile birlikte İşsizlik Maaşı artacak!

Şu anki yürürlükteki işsizlik maaşı uygulaması asgari ücrete endekslidir. İşsizlik maaşı asgari ücretin en az %40’ı, en fazla da %80’nini geçemiyor. Yeni yılda asgari ücret artışı ile birlikte işsizlik maaşında da bir artış meydana gelecektir. 2017 yılında işsizlik maaşı alırken, 2018 yılında da işsizlik maaşı devam edecek kişiler de bu artıştan faydalanabilecektir.

Bağ-Kur’lunun primi etkilenecek

Bağkurluların prim ödemeleri de asgari ücretle doğru orantılı olduğu için, yeni yılda asgari ücretin artışıyla birlikte bağkurluların’da  ödeyeceği prim artmış olacak.

BES Kesinti miktarı da artacak!

Otomatik Bireysel emeklilik sistemi kapsamında şu anda asgari ücretlilerden brüt asgari ücretin %3’ü kadar bir kesinti yapılıyor. Bu rakamda 53,00 tl olarak fonda birikiyor. Yeni yılda asgari ücretin artışıyla birlikte bu kesinti miktarı da artmış olacaktır.

TANER ÖZDEMİR
http://www.tanerozdemir.com.tr/asgari-ucretin-artmasiyla-birlikte-issizlik-maasi-ve-bes-kesinti-tutari-da-artacak.html
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.