e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2019 Yılı Asgari Ücret İkili / Tekli Mi Belirlenir?

25.12.2018 06:09 | Güncelleme: 09.03.2019 15:27

2019 Yılı asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşırken taraflar 2 Bin TL net asgari ücret tartışıyor.İşçi tarafı geçinemiyoruz,işveren tarafı maliyet artışları diyerek restleşiyor.

Geçmişte iki yıl olarak belirlenen asgari ücret rakamları son yıllarda ise yılda bir defa olmak üzere belirleniyor.

2016-2017-2018 yıllarında tüm yıllar için asgari ücret belirlenirken,bu yıl ikili sistem de belirlenmesi yönünde istekler masa da yerini aldı.

Asıl can alıcı nokta vergi dilimlerinin maliye yetkililerince yendin değerleme oranında %23,73 olarak artırılması da göz ardı edilmemelidir.

AGİ dahil belirlenmesi gündem de olan asgari ücret kişiye özgü olmasına rağmen,ülkemizde işletmeler açısından aile geçim ücreti olarak,Toplu İş Sözleşmelerinde taban ücret olarak belirleyici rolünü sürdürüyor.

Özellikle 2018 yılında alınan kararla, VUK yapılan düzenlemeyle birlikte Ocak ayında belirlenen net asgari ücret tutarı vergi dilimleri değişse de aynı miktar uygulamasına devam edilecektir.

Bu yasal düzenleme de bize sanki tekli asgari ücreti işaret ediyor.

İkili asgari ücret uygulamasında ise,işveren maliyeti arttığı gibi,vergi dilimleri artacak,yeni yılda belirlenen tutar ödense de Temmuz 2019 verilen tutarın altına düşecektir.O halde yasada geçici maddeye ihtiyaç duyulur,vergi dilimi artsa bile Temmuz 2019 verilen tutardan düşük olmaması gibi.

Kısaca asgari ücrettin neti ikili dönemde sancılı geçiş olur.

Bunun içinde Asgari Ücret masasında oturanlar için enflasyon ve işletmelerin mali gücü ,piyasa şartları işveren maliyetleri bir araya getirildiğinde son pazarlık çetin bir mücadeleye sahne olacaktır.

Aşağıdaki tablo da günümüz asgari ücreti %15 artırılmıştır.Masada işveren tarafı bunu önerse bile işçi tarafı bu teklife sıcak bakmaz.İstihdam teşvikleri,işverenlerin yararlandığı 100 Lira teşviklerle bu maliyetlerin altına düştüğü iddia edilecektir.Çünkü bu rakama evet demesi halinde Türk-İş sendikasına karşı atak durumda olan Hak-İş Sendikasının elini güçlendirir.Aslında Hak-İş Sendikası da toplu iş sözleşmelerinde sıkıntılı sözleşmeleri imzalamıştır.Şuan itibariye DİSK net tutarına zaten masa başında olan işverenler kesinlikle kabul etmez.

Tablo için tıklayınız.

 

Aşağıdaki tablo %20 artışla asgari ücret Maliyeti ortaya çıkarılmıştır.İşveren tarafı bu kısma sıcak bakabilir.İşveren hükümetten şu desteği isteyecektir.100 Lira teşviki mi geri ver diyecektir.

Tablo için tıklayınız...

 

(**)Her iki tablo da vergi dilimi %20 olması halinde düşen yılın başındaki asgari ücret tutarı yapılan yasal düzenleme ile AGİ den mahsuplaşma yapılarak net tutar korunacaktır.

Toplu İş Sözleşmesinde İşçi Tarafı şayet bunun ikili sistem de  %26 gibi zam istemesi halinde ortaya aşağıdaki tablo ve maliyeti çıkacaktır.

Şimdi bu tablo ile işverenler kısmen de olsa iki aylığına işçi için 2.000 TL net verilecektir.VUK düzenlemeye ihtiyaç duyulacaktır.Maliyetler artacaktır.

İkili asgari ücret bazı dengeleri de değiştirecektir.

Piyasalar tekli sisteme 3 yıldır alışmış olduklarından 2019 yılı işverenler için daralma olmaması adına bu teklifte hararetli tartışmalara sahne olacaktır.

Tablo için tıklayınız.

 

Sonuç: 

2019 yılı Asgari ücret komisyonu masadan hangi tarafın yüzünü güldürecektir.Kanımca ne işveren ne de işçi masadan mutlu kalkmayacaktır.

VEDAT İLKİ

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !