e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

2019 Yılı SGK Asgari Ücret Desteği Uygulaması

22.01.2019 07:29 |

18.01.2019 tarihli 7162 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 78 nci madde uyarınca asgari ücret desteği 01.01.2019 tarihinden itibaren 12 süreyle uygulanmaya devam edecek.

Asgari Ücret Desteğinin uygulanmasında öncelikle destek kapsamına giren gün sayısı tespit edilmekte ve belirlenen gün sayısı günlük destek miktarı ile çarpılarak SGK Priminden düşülecek miktar bulunmaktadır.

2019 Asgari Ücret Desteği SGK Genelgesi 

Asgari Ücret Desteği kapsamına giren gün sayısının belirlenmesi

• 2019 yılında hangi ayda Asgari Ücret Desteğinden faydalanılacaksa 2018 yılının aynı ayına bakılacak ve prime esas günlük kazancı 102 TL ve altında bildirilen sigortalıların gün sayısı bulunacaktır. Bu destek kapsamına giren gün sayısıdır. (102-TL toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 203-TL olarak esas alınacaktır.) Bir önceki yılın aynı ayına ilişkin olarak aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmemiş olması halinde bildirim yapılmış takip eden ilk aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesindeki veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesindeki bildirimler esas alınır.

• Eğer işyeri 2019 yılında Kanun kapsamına alınmışsa bildirilen gün sayısının tamamı destek kapsamına giren gün olarak değerlendirilecektir. 2018 yılından önce bu Kanun kapsamına alınmış ancak 2018 yılında sigortalı çalıştırmamış işyerleri hakkında da uygulama bu şekilde olacaktır.

Asgari Ücret Desteğinde Günlük destek miktarının belirlenmesi 

• Öncelikle, 2018 yılı Ocak ila Kasım ayları arasında uzun vadeli sigorta kollarından aylık prim ve hizmet belgeleri ile bildirimi yapılan 4/a kapsamındaki sigortalı sayısının ortalaması bulunacaktır. Bulunan ortalama sigortalı sayısı 500’ün altındaysa “destek kapsamına giren gün sayısı 5-TL ile çarpılarak, 500 ve üstünde ise destek kapsamına giren gün sayısı 3,36-TL ile çarpılarak bu kapsamdaki destek miktarı bulunacaktır.

• Asgari Ücret Desteğinden yararlanılacak ayda, 2018 yılı Ocak ila Kasım ayları aylık prim ve hizmet belgesi ile 4/a bendi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısının altında bildirimde bulunulması halinde destek hükümleri uygulanmaz.

• Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin Devlet tarafından karşılandığı durumlarda işverenin ödeyeceği sigorta priminin İşsizlik Sigortası Fonunca karşılanacak tutardan az olması hâlinde sadece sigorta prim borcu kadar mahsup işlemi yapılır.

10 Soruda 2019 Yılı Asgari Ücret Desteği

7162 Sayılı Kanun, Gelir Vergisi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Resmi Gazetede yayımlandı.

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.