2019 Yılı e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter Geçiş Şartları

08.12.2018 06:55 |

Bilindiği üzere 20.06.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 454 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2014 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına geçmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

2017 yılı brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler, 31.12.2018 tarihine kadar gerekli başvuruları yapıp hazırlıklarını tamamlayarak 01.01.2019 tarihinden itibaren e-Defter tutmak ve e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

2017 yılında internet satışı bulunan ve ilgili yıl brüt satış hasılatı 5 milyon TL’yi geçen mükellefler en geç 01.01.2019 tarihinde e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş yapmak zorundadırlar.

-Fatura Uygulaması Başvuru İşlemleri

e-Fatura için; https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ adresinden aşağıdaki yöntemlerden uygun olanı seçilerek başvuru yapılmalıdır.

GİB-Portal yöntemi için “Portal” seçeneği seçildikten sonra “01.01.2019’da Başlamak İstiyorum” seçeneği işaretlenmelidir. “Şimdi Başlamak İstiyorum” seçeneği seçilirse kullanıcı hesabı hemen (KamuSM mali mühür bildirimini GİB’e ilettikten en az 1 gün sonra) açılır.

Entegrasyon yöntemi için “Entegrasyon” seçeneği seçilmelidir. Sonrasında http://www.efatura.gov.tr/efaturaentegratorluk.html adresindeki bilgiler ışığında testlere başlamalı, test kontrolü başarılı olduğu taktirde e-Fatura sistemine dahil olunmalıdır.

Özel Entegrasyon yöntemi için “Özel Entegrasyon” seçeneği seçilmelidir.

e-Arşiv Uygulaması Başvuru İşlemleri

e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş işlemleri www.efatura.gov.tr internet adresinde yayınlanan “Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzu”nda açıklandığı şekilde yapılmalıdır.

e-Defter Uygulaması Başvuru İşlemleri

e-Defter için; https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ adresinden istenilen başlangıç dönemi seçilerek başvuru yapılmalıdır.

Taslak Tebliğler ile Planlanan Değişiklikler

24.10.2018 tarihinde yayımlanan taslak tebliğler ile elektronik ortamdaki uygulamalar için 01.07.2019 tarihinden itibaren geçerli olması planlanan düzenlemeler özet olarak aşağıdaki gibidir:

Konu Güncel Sınır Taslak Düzenleme
e-Fatura Brüt Satış Hasılatı 10 Milyon TL Brüt Satış Hasılatı 5 Milyon TL
e-Defter Brüt Satış Hasılatı 10 Milyon TL Brüt Satış Hasılatı 5 Milyon TL
e-Arşiv İnternet Satışı ve 5 Milyon TL Brüt Satış Hasılatı 5 Milyon TL ve 50.000 TL’yi aşan tüm faturalar
E-İrsaliye Zorunlu değil Brüt Satış Hasılatı 25 Milyon TLSizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !