» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2021 Asgari Ücret beklentileri karşılar mı?

 
22.12.2020 05:39 | Güncelleme: 22.12.2020 05:39

Ülkemiz de faaliyet gösteren üç işçi sendikası Türk-İş, DİSK ve Hak-İş öncelikle Asgari ücret insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır diyerek ortak bildiriye imza atmışlardır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını özellikle ağırlıklı olarak çalışan asgari ücretli kesimi derinden etkilemiştir. KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) ve NÜD (Nakdi Ücret Desteği) yetersiz kalmış,çalışanların iş ve gelir kayıplarına da yol açmıştır.
2021 yılı asgari ücret görüşmelerinde taraflar isteklerini sıralayacak, son sözü ise devlet tarafı uyuşmazlıkta söyleyecektir. 2021 Asgari Ücret için masadan taraflar memnun ayrılmaları da mümkün görülmüyor.

4857 sayılı İş Hukuku’nda Asgari Ücret;
Madde 39 – İş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç iki yılda bir belirlenir deniliyor.

Asgari ücret: İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti ifade eder.

Yıllardır elde edilen kazanımlara baktığımızda bu ücret şekli ile işçi ve ailesinin geçimini sağlamaktan uzak olduğunu görüyoruz. Buna bağlı olarak, işsizlik, kısa çalışma ödenekleri de yetersiz kalmaktadır.

Son gelişmeler doğrultusunda Asgari Ücret ülkemiz AB ülkelerinde kıyaslandığında en kötü düzeylere inilmiştir. Asgari ücretli her ne kadar son düzenlemelerle birlikte vergisel açıdan korunma yoluna gidilse de bu yeterli olmamıştır.

Günümüz ekonomik koşulları ve çarşı pazarda enflasyonun üzerinde yapılan zamlarla asgari ücretlinin beli iyice bükülmüştür. Günün ekonomik koşulları göz önüne alınarak, şartlara uygun asgari ücret masada tartışılması gerekiyor. Asgari ücret açıklamasında AGİ dahil edilmeden tüm yıl boyunca belirlenen net üzerinden ücret ödenmesi gerekir.
Vergi dilimleri ise belirlenirken azaltılmış olmalı, AGİ ise artırılmalıdır.

Ülkemizde çalışma hayatında asgari ücretli sayısı hızla artmış, ortalama ücret olarak belirlenmiştir. Geçimlik ve aile ücreti olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon beklentilerinin üzerinde verildiği iddia edilse bile her yıl döviz karşısında beklentileri karşılayamamıştır.
2020 Yılında 2.324,70.-TL AGİ dahil Asgari ücret Dolar karşılığı Ocak başında 390 Dolar, Euro karşılığı ise 349 Euro idi.

Aralık ayına geldiğimizde bu rakamların 302 Dolar’a ve 247 Euro’ya kadar gerilediğini görüyoruz. Asgari ücret dolar karşısında yüzde 30, Euro karşısında yüzde 40 oranında yıl sonuna kadar erimiş, Asgari ücretlinin her ne kadar nette sabitlense de (hepsi için geçerli değil) alım gücü de o oranda azalmıştır.
İşte sorun buradan kaynaklanıyor. Gerçekçi rakamlardan yola çıkılarak asgari ücret belirlenmediği gibi, krizler karşısında korunmuyor.

2020 yılına baktığımızda yaşanan ekonomik krizlerin beraberinde getirdiği yoğun işsizlik, nitelikli işgücünü dahi asgari ücret düzeyinde ücretlerle çalışmak zorunda bırakmıştır.
Ülkemizde asgari ücret tespit edilirken yönetmelikte fert kişisel bazda tanımlanması ile yola çıkılmış, aile ücreti olarak ülkemizde yaygın olması halen varlığını sürdürüyor.
Milli gelirden pay alan bir asgari ücret belirlenmesi gerekir iken gerisinde kalıyor.

Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz ortamlarında asgari ücretli koruyucu önlemler de alınması gerekir.
2021 yılında artış oranı yüzde 10 kadar olması halinde AGİ dahil 2.557.-TL, yüzde 30 olması halinde 3.022.-TL net ele geçecektir.
Masadaki taraflar ise ortalama enflasyon değeri olan yüzde 14 yaklaşan bir zam ile masaya oturacak taraf işveren-hükümet kanadı olacaktır. 3.355.-TL Brüt, net 2.650.-TL ağırlıklı müzakere edilecektir.
Kanımca bu sene de Asgari Ücret'te çok şey değişmeyecektir.
Çünkü işveren tarafı için maliyet unsuru olduğundan, ekonomik durgunluk ve salgın sebep gösterilerek, yüzde 15 ve üstü artışlara sıcak bakılmayacaktır.
Fedakarlık işçiden istenilerek masadan kalkmış olacaklar.
Son sözler ise çalışanımızı enflasyona ezdirmedik olacak…

Vedat İlki
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.