» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2021 Asgari Ücret değil 2021 Geçim Ücreti

 
26.12.2020 07:00 | Güncelleme: 26.12.2020 07:00

Aralık ayının gelmesiyle asgari ücretin belirlenmesi süreci de başlamış oldu. Milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, asgari ücret nedir? Asgari ücret nasıl belirlenir? Ne zaman ve nasıl uygulanır?

Asgari ücret nedir?

Asgari ücret veya minimum ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir. Asgari ücret günlük hesaplanır, aylık ödenir.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücret, Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl Aralık ayında toplanıyor. Komisyonun en az 4 toplantı yapması bekleniyor ve bu toplantılar sonucu ay sonuna doğru çalışmalarını tamamlayarak belirlenen ücret açıklanır. Komisyonda işçi, işveren ve devlet 5´şer üye ile temsil ediliyor. Komisyon, kararlarını oy çokluğu ile alıyor. Komisyonda işçileri Türk-İş, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET 2021 İÇİN 3 TOPLANTI YAPILDI

Asgari ücret 2021 miktarını belirlemek için ilk toplantı 4 Aralık’ta, ikincisi ise 15 Aralık’ta gerçekleşti. Asgari ücretin 3. toplantısı 22 Aralık’ta yapılacak.4.toplantı için henüz tarih netleşmedi. Asgari ücret ilk 3 toplantı sonrasında belirlenmedi. 4. toplantıdan sonra kararlaştırılacaktır. Ancak Tüik 2792,10 tl gibi bir fiyat sundu. Bu ücretin baz alınıp reel ücretin belirlenmesinde önemli rol olacak. İşçilerin beklentisi asgari ücret ile 4 kişilik ailenin geçinmesidir. Diyanet’in 2020 yılı fitre miktarı kişi başı 27 TL’dir. 4x27=108 TL oysa eşi çalışmayan 2 çocuğu olan asgari ücretli 4 kişilik ailenin kişi başı ücreti 20,30 krş’tur.

İŞÇİ SENDİKALARI 2021 ASGARİ ÜCRET İÇİN BİRLİKTE DAVRANIYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına bugüne kadar tek başına katılan Türk-İş, bu yıl ilk defa Hak-İş ve DİSK konfederasyonlarını da yanına alarak pazarlık görüşmeleri öncesi güç birliği yaptı. 3 büyük işçi konfederasyonu yaptıkları ortak toplantı sonucunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan beklentilerini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun ortak imzasıyla alınan kararları açıklayan 3 işçi konfederasyonu, pandemi sürecinin başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdığını belirtti. Çalışanların milli gelirden aldığı payın düştüğüne işaret eden işçi temsilcileri, yeni asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir ‘geçim ücreti’ olarak tespit edilmesini istediklerini söylediler.

Belirlenecek asgari ücretin asgari ücretlilerin yanı sıra işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği alan hak sahiplerini de doğrudan etkilediğine işaret eden 3 konfederasyon lideri, “Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir. İşçinin ailesiyle birlikte insanca yaşamasını sağlayacak gelirdir” uyarısını da yaptılar.

Mustafa İşçan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.