» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

2021 yılı Asgari ücret için son gün!

 
28.12.2020 05:30 | Güncelleme: 28.12.2020 05:30

Asgari ücret tespit komisyonu bugün son kez toplanarak 2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, asgari ücretin yüzde 20 civarında artırılacağını tahmin ettiğini söyledi. 

Asgari ücret tespit komisyonu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında bugün dördüncü toplantısını yapacak. Önceki üç toplantı internet üzerinden gerçekleştirilirken, saat 10.30’da başlayacak son toplantı bakanlıkta yüz yüze yapılacak. Komisyonun üçüncü toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bekar bir işçinin gıda ve gıda dışı harcamalarından oluşan geçim tutarını geçen yıla göre yüzde 20 oranında artırarak 2.792 TL olarak açıklamıştı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, son toplantı öncesi hafta sonunda durum değerlendirmesi yaptı. Sendika başkanlarının ortak açıklamasında, TÜİK’in bir işçi için hesapladığı net 2 bin 792 TL tutarındaki yaşama maliyetinin içinde aile unsuru olmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, hükümetin tercihini iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanması çağrısı yapıldı.

SANAYİCİNİN TAHMİNİ YÜZDE 20 ARTIŞ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, bir grup gazetecinin sorularını yanıtlarken asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücretin sıkıntılı bir konu olduğunu, dengeli artırılması gerektiğini belirten Özdebir, diğer taraftan ücretler düştükçe, işçinin ücretinden gıdaya ayrılan pay arttıkça işçilerin enflasyonunun yükseldiğine dikkat çekti. Asgari ücretteki artışın yüzde 20 olacağı tahmininde bulunan Özdebir, “Yeterli değil ama işletmelerin de şartları var” diye konuştu.

Özdebir, sanayi sektöründe fabrika meydanlarını süpüren işçiler dışında, olması beklenen yeni asgari ücretle bile çalışan olmadığını, ücretlerin daha yüksek olduğunu ifade etti.

“DOLAR 7.50’NİN ALTINA İNMEMELİ”

Merkez Bankası’nın faizleri 2 puan artırmasının olumlu olduğunu, bunun yabancı yatırımcılar açısından asıl etkisinin yıl başından sonra görüleceğini belirten Özdebir, dolar için 7.50’nin normal seviye olduğunu söyledi. Bunun altına da inebileceğini ama o zaman TL’nin yeniden aşırı değerlenmeye doğru gidebileceğini kaydeden Özdebir, şöyle devam etti:

“(Ali) Babacan’ın yaptığını Naci (Ağbal) Bey’in yapmayacağını düşünüyorum. Değerli TL ile insanlar hak etmediği lükse alıştı. Arabalar değişti. Hatırlarsanız Babacan 1.18 TL’ye getirmişti doları. Değerli TL cari açığı tetikledi. Sanayici üretimden çıkıp inşaatçı, ithalatçı oldu. Mehmet Şimşek’e de Ali Babacan’a da söyledim bunu defalarca. O hatayı tekrar yapmamamız lazım. Dolar 7.50’nin altına inmemeli.”

“FAİZ İLAÇTIR”

Özdebir, Merkez Bankası’nın faiz kararının sanayicilere etkisini değerlendirirken, faize ilaç benzetmesi yaptı. Özdebir, “İlaç yerinde ve dozunda kullanılırsa fayda sağlar. Dozunda kullanmazsan, eksik kullanırsan fayda sağlayamazsın. Cari işlemler açığı var. Ülkeye döviz çekmek için faizi biraz daha yüksek tutmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Özdebir, jeopolitik riskler olmadığı takdirde faizlerde yılın ikinci çeyreğinden itibaren yumuşama beklediğini ifade etti.

“AKTİF RASYODA KREDİLER İHTİYACI OLMAYANA GİTTİ”

Nurettin Özdebir, ekonomi yönetiminde değişikliğin ardından bankaları kredi kullandırmaya zorlayan aktif rasyo uygulamasına son verilmesini de değerlendirdi. Özdebir, aktif rasyo gibi ekonominin kurallarını zorlayıcı politikaların bir yerlerden açık verdiğini, nitekim aktif rasyo dolayısıyla bankaların parayı ihtiyacı olana değil geri ödeyebilecek olan kişilere verdiğini, onların da aldıkları krediyi dövize ve altına yatırdıklarını belirtti. Bankaların, kredi talebi olmayanlara kredi açtıklarını, bu nedenle doktorların bile buğday stokçusu olduğunu kaydeden Özdebir, “Bankalar krediyi doktora değil uncuya verseydi kredi amacına ulaşabilirdi” dedi.

“SANAYİDE İŞÇİ ÇIKARMA İHTİYACI YOK”

Nurettin Özdebir, pandemi döneminde global üreticilerin Türkiye’den tekrar fiyat teklifi almaya, sipariş vermeye başladıklarını söyledi.

İşten çıkarma yasağı sonrasında işçi çıkarmaların artabileceği endişelerini değerlendiren Özdebir, sanayide işten çıkarma ihtiyacı olmadığını, bilakis istihdam ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

ASO’nun kurduğu sürekli eğitim merkezinde 16 yaş üzerindeki gençler için 3’er aylık kurslar düzenlediklerini belirten Özdebir, bu eğitimlere üniversite mezunu gençlerin de katılıp tornacılık öğrendiklerini, sonrasında da işe yerleştirildiklerini anlattı.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.