e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

30 günü aşan ücretsiz izin uygulamasında GSS’ye dikkat!

26.03.2020 05:34 | Güncelleme: 26.03.2020 05:34

Covid-19 virüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında gerek kamu otoriterlerinin kararları, gerekse işverenlerin kendi yönetimsel kararları çerçevesinde pek çok iş yeri faaliyetini durdurmakta ve kapatmaktadır.

İş yerlerinin faaliyetinin durdurulması sonrasında da pek çok işveren çalışanlarını iş sözleşmesini feshetmeden vergi, SGK vd. maliyetlerini azaltmak amacıyla ücretsiz izine çıkarma yoluna gittiği görülmektedir. 

Covid-19 salgınının yaşandığı bir ortamda insanların sağlık hizmetlerine erişiminde herhangi bir sorunla karşılaşmamalarının ne kadar önemli olduğu tartışmasızdır. 

Bu noktada, çalışanların ücretsiz izine çıkarılması uygulamasının yaygınlaştığı bir durumda, 30 günü aşan ücretsiz izin uygulamalarında SGK’nın genel sağlık sigortası kapsamında sunduğu sağlık hizmetlerinden (muayene, tedavi, ilaç vd.) yararlanamama durumuna dikkatinizi çekmek istiyorum. 

Çalışanların ücretsiz izin kullanması durumunda, işverenler tarafından çalışanlara ücret ödenmemekte, iş sözleşmesi feshedilmediğinden (askıda olduğunda) çalışanların SGK’ya bildirimleri de; Prim Gün Sayısı:0, Prime Esas Kazancı (SGK Matrahı):0 şeklinde bildirilmekte, eksik gün nedeni olarak da “21-Diğer Ücretsiz İzin” kodu ile yapılmaktadır. 

Bu şekilde, SGK’ya bildirim yapıldığında da işverene sigorta prim borcu çıkmamaktadır. 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu’nun 67’nci maddesi uyarınca, 4/1-a (SSK) bendi kapsamındaki sigortalıların 4857 sayılı İş Kanunu’nun 56. ve 74. maddeleri ile diğer iş kanunlarında ücretsiz izin sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşmayan ve işverenlerince belgelendirilen ücretsiz izin sürelerinde genel sağlık sigortalılıkları devam etmekte, bakmakla yükümlü oldukları kişiler de dahil SGK'nın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. 

Ancak, bir takvim yılı içerisindeki ücretsiz izin süresinin 30 günü aşması halinde, en son prim ödenmiş olan tarih itibariyle 5510/4-1 (a) kapsamındaki genel sağlık sigortalılığı sona ermekte, sona erdiği tarihten itibaren 5510/60-1 (g) bendinde belirtilen primleri kendileri tarafından ödenecek olanlar kapsamında GSS tescilleri yapılmaktadır. 

Bir takvim yılı içindeki ücretsiz izin süresi 30 günü aşan kişi, eğer başka birinin (sosyal güvencesi olan eşi, babası vd.) bakmakla yükümlü kişisi olması halinde, bu kişi üzerinden sağlık aktivasyonu yaptırarak SGK’nın sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmektedir. 

Ancak, bu şekilde başka birinin bakmakla yükümlü kişisi değilse (başka birisi üzerinden sağlık yardımı alma imkanı yoksa), bu durumda GSS için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırması gerekmektedir. 

Gelir testi yaptırılması ve gelir testi sonucuna göre; hane halkı kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden (981 TL’den) az olması halinde GSS primleri Devlet tarafından, kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması halinde ise asgari ücretin %3’ü (2.943,00 TL*%3) tutarında (88,29 TL) GSS primini her ay kendileri ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri mümkün olabilmektedir. 

Covid-19 virüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında ücretsiz izne çıkarak/çıkartılarak hem ücret gelirini kaybetmiş, hem de sağlık hizmetlerinden faydalanmaya en fazla ihtiyaç olunan bir dönemde 30 günden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanamama veya her ay GSS primi ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilme durumu ücret izin kullanan çalışanları ve ailelerini mağdur edebilecektir. 

Her ne kadar, 08.01.2020 tarihli ve 31002 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 07.01.2020 tarihli ve 2040 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “31.12.2020 tarihine kadar Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri ve 4736 sayılı Kanun’un 1.maddesinin 1.Fıkrasından muaf oldukları” yönündeki düzenleme uyarınca Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan, ancak primlerini zamanında ödememesi nedeniyle borçlu duruma düşen Türk vatandaşları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile Devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden 31.12.2020 tarihine kadar ücretsiz yararlanmaya devam edebilecekler ise de, bu sıkıntılı günlerde ücretsiz izine çıkarılan çalışanların ve ailelerinin ücret geliri kayıplarının yanı sıra sağlık hizmetine erişimde de herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için 5510 sayılı Kanunu’nun 67’nci maddesinde düzenleme yapılarak ücretsiz izinde 30 güne kadar olan GSS’den yararlanma süresinin en az 90 güne çıkarılması uygun olacaktır.

Celal Özcan


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !