» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

3600 günden emekli olmam mümkün mü?

 
25.08.2021 05:26 | Güncelleme: 25.08.2021 05:26

3600 GÜNLE EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

Soru: 1962 doğumluyum. Sigorta girişim 1986’da oldu. Toplam 2400 gün prim ödemem var. 3600 günden emekli olmam mümkün mü? 

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 1200 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik durumunuz hakkında bilgi vermemişsiniz. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. Askerliğinizi borçlanıp, 660 gün prim ödeyerek emekli olmanız da mümkün.

Almanya’daki sigortalılık başlangıcının emeklilik şartlarımda etkisi olur mu?

Soru: 1970 doğumluyum. İlk defa 1995’te Almanya’da 3 yıl sigortalı çalıştım. 2000 yılında Türkiye’de öğretmenliğe başladım. 2001-2006 arasında işime ara verdim. 2007’de tekrar göreve başladım. Şu anda öğretmenlikte 15’inci yılımdayım. Almanya’daki sigortalılık başlangıcının emeklilik şartlarımda etkisi olur mu? Almanya’daki çalışma sürelerini borçlanmam, emeklilik yaşımda değişim sağlar mı?  

Cevap: Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Almanya’daki çalışma sürenizi hizmet birleştirmesi yaparak kısmi aylık bağlanmasını talep etmeniz halinde emeklilik için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Almanya çalışmanız da dahil toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla (9000 güne) tamamlarsanız 2025’te 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte, Türkiye’deki hizmet sürenizin toplam hizmet sürenize oranında aylık bağlanır.

Almanya’da geçen çalışma sürenizi borçlanmanız halinde Türkiye’de emeklilik şartlarınız yine 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 55 yaş olur. Toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız halinde 2025’te 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte tam aylıkla emekli olabilirsiniz. Sorunuzda bilgilerinizi tarih (gün, ay, yıl) olarak belirteceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa bazen bir gün bile emeklilik şartlarını değiştirebiliyor. 2000 yılında memuriyete başlama ve 2001 yılındaki istifa tarihinizi (gün, ay, yıl olarak) ve Almanya’daki çalışma sürenizi bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.

ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARAK 54 YAŞINIZI BEKLEYECEKSİNİZ

SORU: 28 Eylül 1968 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 1 Eylül 1995. Toplam 5149 gün prim ödemem var. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 460 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmadan sonra 66 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 28 Eylül 2022’de emekli olabilirsiniz.

25 YILLIK SİGORTA SÜRESİ ŞART MI?

SORU: 1 Ağustos 1973 doğumluyum. İlk sigortalı işe giriş tarihim 1 Ağustos 1989. Toplam 5250 gün primim var. Emekliliğim için 25 yıllık sigortalılık süresinin olması gerekiyor mu?  

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 200 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5450 güne tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Ağustos 2022’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.