e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

470 bin ?irkete seçim sonras? ceza ya?acak

12.05.2015 07:52 |

Çalışma Bakanlığı, yasalara aykırı hareket eden 470 bin işyerine her ay 14’er bin lira ceza uyguluyor. Bu firmalara kesilen ceza 112 milyar liraya ulaştı. Tahsilat ise 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayacak.

 Hükümetin, iş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'yla iş sağlığı ve güvenliği personeli bulundurmayan şirketlere ceza her ay düzenli olarak ceza yazılıyor.


BAKANLIK İSİM İSİM BİLİYOR

Sözcü'nün haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yasaya uymayan işyerlerini “İş Sağlığı ve Güvenliği Katip Programı” ile izliyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, katip programı sonuçlarını açıklarken 470 bin işyerinin yasaya uymadığını söyledi. Bakanlık, isim isim bildiği söz konusu 470 bin firmaya normalde 2014 yılı ocak ayından itibaren her ay 14’er bin lira ceza kesip, bu cezayı da tahsil etmesi gerekiyor. Ancak 7 Haziran'da genel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle bu firmalara ceza gönderilmediği, cezaların seçim sonrasında uygulanabileceği belirtiliyor.

118 MİLYAR LİRAYI BULACAK

Yapılan hesaplamalara göre, yasaları uygulamadığı tespit edilen 470 bin işyerinin her birine bu ay itibariyle toplam 238’er bin lira ceza kesildi. Böylece Çalışma Bakanlığı kayıtlarında söz konusu 470 bin işyeri için biriken toplam ceza tutarı 111 milyar 860 milyon liraya ulaştı. Ödenmeyen her ay için firma başına aylık 14 bin lira ilave ceza uygulandığı için seçimlerin sonunda firma başına ceza 252 bin, toplam ceza tutarı da 118 milyar lirayı bulacak. Dolayısıyla seçim sonucunda 500 bine yakın firma 252’şer bin liralık cezayla karşı karşıya kalacak.

ÜÇ PERSONELİ ÇALIŞTIRMAYANA AYLIK 14 BİN LİRA CEZA

İş güvenliği uzmanı görevlendirmeyen işyerlerine her ay için 5 bin 601 lira, işyeri hekimi çalıştırmayanlara her ay 5 bin 601 lira ve diğer sağlık personeli çalıştırmayan işyerlerine de yine her ay 2 bin 800 lira para cezası kesiliyor. Bu üç personeli çalıştırmayan her bir işyeri aylık 14 bin lira ceza ödemek zorunda.
 
http://www.zaman.com.tr/ekonomi_470-bin-sirkete-secim-sonrasi-ceza-yagacak_2294033.htmlSizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.