» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

5 Bin, 30 bin TL E-Arşiv Faturalarla ilgili bir bardak suda fırtına koparıldı!

 
19.01.2020 06:25 | Güncelleme: 19.01.2020 06:31

İnsanlarımız daha konuyu anlamadan dinlemeden ya direkt karşı çıkıyorlar ya da şiddetli bir şekilde itiraz ediyorlar. Ancak, getirilen yeni uygulamalardan kaçış yok, çünkü bunlar yaşadığımız çağın bir gereği ve sonucu. Üstelik bunların çok büyük bir kısmı işlerimizi ve yükümlülüklerimizi kolaylaştırmaya yönelik.

Tepki gösterilen/karşı çıkılan yeni uygulamaların birçoğu vergilerle ilgili. Getirilen yeni vergi düzenlemeleri ve yükümlülüklerinin kapsamına girenler, yeterli araştırmayı yapmadan veya kulaktan dolma bilgilerle bu uygulamalara karşı çıkabiliyorlar. Bunun en güzel örneğini bu yılın başında yaşadık. Hangi konuda mı? Gerçekten hatırlamadınız mı? O zaman hatırlatalım: 5.000/30.000 TL ve üzeri düzenlenecek e-Arşiv faturalarla ilgili. 

Maliye’nin Getirdiği Zorunluluk Tam Olarak Neydi?

Maliye, yayınladığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile, fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflerden e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayanlarca 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların,

- Vergi mükellefi olmayanlara (nihai tüketiciler) düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi,

-  Vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından ise vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi

aşması halinde, “e-Arşiv Fatura” olarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalından düzenlenmesi zorunluluğunu getirdi.

Zorunluluk Kapsamına Kimler Giriyor?

Maliye’nin getirdiği bu zorunluluk kapsamına, faaliyetleri gereği fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflerden e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayanlar giriyor.

Maliye, Yeni Uygulama İçin Her Türlü Kolaylığı Gösteriyor!

Maliye, 5.000/30.000 TL ve üzeri düzenlenecek e-Arşiv faturalarla ilgili olarak getirdiği bu zorunluluk kapsamına giren mükelleflere, hemen her türlü kolaylığı sağladı;

-  e-Arşiv Fatura uygulamasına başvuru, elektronik imza veya mali mühür alma zorunluluğu getirmedi.

- Bu faturaların düzenlenmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalını ÜCRETSİZ olarak tüm mükelleflerin kullanımına sundu, herhangi bir özel entegratör kuruluşla anlaşma yapma zorunluluğu istemedi.

- e-Arşiv Faturaların bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. cihazlar üzerinden düzenlenmesine imkan sağladı.

- e-Belge düzenleme portaline mali mühür veya elektronik imza kullanım zorunluluğu olmadan, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodu ve şifresi kullanarak girilebilmelerine olanak sağladı.

- Düzenlenen e-Arşiv Faturaların alıcılarına her türlü̈ elektronik ortamda (e-mail, sms vb.) iletilmesine, düzenlenen belgelerin kâğıt çıktısı alınarak ve belge üzerine mükellefin ıslak imzası tatbik edilerek alıcılarına teslim edilmesine imkan verdi.

- e-Belge Portalı üzerinden düzenlenen e-Arşiv Faturaların GİB’e Raporlanmasını istemedi.  

Uygulama Yürürlüğe Girmeden Tartışma ve İtirazlar Başladı, Erteleme İstendi!

Maliye’nin 509 No.lu Tebliği yayınlanır yayınlanmaz ilgili STK’lar hemen itiraza başladı, uygulamanın ertelenmesini istedi. Bu talepler kamuoyunda ciddi bir destek de buldu. Hatta bu konu ve erteleme talebi Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza da iletildi. İtirazların gerekçesini ise, e-Arşiv faturanın bu mükellefler tarafından düzenlenemeyeceği, söz konusu mükelleflerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıkları hususları oluşturuyor.

Bir Bardak Suda Fırtına Koparıldı, Uygulama Başladı, Ufak Tefek Sorunlarla Devam Ediyor!

Öyle bir hava yaratıldı ki, faaliyetleri gereği fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflerden e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayanların tamamı, getirilen bu zorunluluk kapsamında faturalarının büyük bir kısmını e-Arşiv faturası olarak düzenleyecek! Ancak, kısa süre sonra işin aslının öyle olmadığı anlaşıldı.

Hemen herkes gibi ben de bu konuyu merak ettim ve araştırdım: Zorunluluk kapsamına giren basit usul mükellefi sayısı yaklaşık 40 bin, işletme hesabı esasına tabi mükellef sayısı ise yaklaşık 450 bin civarında. Bunların 2019 yılında düzenledikleri 5 bin TL.yi aşan fatura sayısı basit usulde 4 adet (100 bin adet faturada), işletme hesabı esasında ise 6 adet (2,5 Milyon adet faturada); bunların aldıkları gider faturalarının sayısı ise basit usulde 4 adet (100 bin adet faturada), işletme hesabı esasında ise 6 adet (1 Milyon 700 bin adet faturada). Bunların düzenledikleri 30 bin TL ve üzeri fatura ise hiç yok!

Çok enteresan değil mi? Bu kadar tepki ve erteleme talebi, sonuçta 20 adet fatura için yapılmış. Ne diyelim, tepki göstermeden önce iyi düşünmek, olayı iyi etüt etmek lazım.

GİB, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle başladığı bu uygulamayı ertelemeden ve kullanıcılara gerekli kolaylıkları sağlayarak; üstüne de 2 duyuru, bir video ve bir kılavuz yayınlayarak başarıyla sürdürüyor. Uygulamada ortaya çıkan sorunları da, hızlı bir şekilde gideriyorlar. Emeği geçen GİB’de görevli tüm üstad ve arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının artarak devam etmesini diliyorum.

Abdullah Tolu

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.