Muhasebe ve Yapay Zeka

Eklenme : 08.09.2017 12:36 | Güncelleme : 08.09.2017 12:36


Tüm dünya tarafından konuşulmaya başlanan yapay zekanın Mali müşavirlerin kullanımında işini azaltacağı kaçınılmaz bir gerçek fakat mali müşavirlik mesleğini gelecekte nasıl etkileyeceği tartışma konusu.



Avukatlık, müşteri temsilciliği ve finans analistliği gibi iş alanlarına muhasebe işleri de eklenmeye aday. Teknoloji firmaları, vergi hesaplama gibi basit ve tekrarlayan görevlerde yapay zeka kullanımı için çözümler sunmaya başladılar bile.

 

Ama yapay zeka henüz vergi işlemlerinin tamamını yapıp sizin adınıza vergi dairesine yollayamıyor.

Yapılan araştırmalarda tekrarlanan ve hata bedeli düşük işlerde yapay zekanın insan çalışanlardan daha başarılı olduğunu gözlemlediklerini söyleniyor.

Burada asıl önemli olan, süreç boyunca hata oranı insan çalışanınkine denk bile olsa yapılan hatanın sonucunda çok küçük bir zarar oluşması. Yani yapay zeka vergi hesaplamada bir hata yapmış olsa bile, bunun bedeli çok yüksek olmuyor.

Böyle bir muhasebe görevinde insan çalışandansa yapay zeka kullanmak bütçeler açısından fark yaratmadığı gibi, insan çalışanı daha verimli olabileceği başka görevlere aktarmak mümkün oluyor.

Her halikarda vergiyi ve kaçaklarını hesaplamak kolay değil. Oluşturulacak yapay zekanın sayısız olasılıkları değerlendirebilmesi gerekiyor.

 

 

muhasebe  yapay zeka     


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  Soru_ve_Cevap

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com