“Belge Adedi Sayılması” uygulaması

Eklenme : 11.09.2017 07:57 | Güncelleme : 11.09.2017 07:57


KDV Beyannamesi ekinde getirilen “Belge Adedi Sayılması” uygulaması tekrar gündemde.Gelir İdaresi Başkanlığı bu uygulamayı daha önce iki kez gündeme getirdiğinde gelen tepkiler ve uygulamanın zorluğunu göz önüne almış ve uygulamayı ertelemişti. Ancak “Belge Adedi Sayılması” uygulaması üçüncü kez gündemde ve yine tepki topluyor. 

Kanunda açık bir ifade ile “Katma Değer Vergisi, bu Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça mükelleflerin yazılı beyanları üzerine tarh olunur” deniyor. Yani beyanname vergi hesaplamak dışında başka bir amaç için verilemez ve istenemez.

Maliye Bakanlığı istenen belgelerin sayısını başka yöntemlerle kolayca elde edebilir. Bu uygulama meslek mensuplarına büyük bir mesai getiren bir uygulamadır. Meslek mensupları “Belge Adedi Sayılması” uygulamasına şiddetle karşı çıkmaktadır.

Bizim asli görevimiz meslek mensuplarımızın menfaatlerini korumaktır. “Belge Adedi Sayılması” uygulaması gündeme geldiğinden beri buna karşı olduğumuzu belirttik. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu uygulamayı tekrar gündeme getirmesiyle yine karşı olduğumuzu ve bu uygulamayı reddettiğimizi tekrarlıyoruz.

Bu konuda gerekli girişimlerimiz devam ediyor. Hep söylediğimiz gibi bizim ortak paydamız mesleğimiz.

Mesleğimizin sorunlarını çözme konusunda da bundan önce olduğu gibi bundan sonra da uzlaşı, işbirliği ve iletişim içinde yol almaya devam edeceğiz. 

Yahya Arıkan
Türmob Genel Sekreteri

 

Belge Adedi Sayilmasi       


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  Soru_ve_Cevap

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com