e-faturaya Geçmek İşletmenize Ne Avantaj Sağlar?

Eklenme : 20.09.2017 06:20 | Güncelleme : 20.09.2017 06:23


e-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan bir fatura çeşididir. Kağıt olarak geçerliliği olmayan, itiraz,iade ve iptal süreçleri bakımından da kağıt faturaya göre farklılık gösterir.Genel anlamda e-Fatura kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip yasal düzenlemelerle belirlenmiş bir format ile standart hale getirilmiş, değiştirilemezliği mali mühürle ve zaman damgası ile garantilenmiş, fatura tarafları arasında, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan güvenli elektronik belgedir.

E-Fatura uygulamasının amacı GİB tarafından belirlenen standartlara göre satıcı ve alıcı arasında güvenli ve zaman,maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

Peki zorunluluk kapsamında ya da isteğe bağlı e-fatura sistemine dahil olan işletmelerin bu uygulamadaki avantajları nelerdir?

Birlikte bir göz atalım.


.... Elektronik Fatura ile maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltırsınız. Kağıt, mürekkep, zarf, basım, postalama, arşivleme ve mutabakat vb.

.... Müşterileriniz faturalarınızı anında görebilir. Faturanız hiçbir zaman kaybolmaz. Tahsilatlarınızı hızlandırırsınız.

....  Elektronik Fatura ile faturalarınızı daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Böylece, personel zamanından da tasarruf edersiniz.      

.... İstediğiniz zaman eski faturalarınıza çok rahat ulaşabilirsiniz. Dosyaların arasında kaybolmazsınız. Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir. Ayrıca, fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulursunuz.

.... Muhasebe sisteminiz ile entegre edebilirsiniz. Kullanıdğınız ERP ile entegre ederek faturalarınızı oluşturabilir, gönderebilir, arşivler ve muhasebeleştirebilirsiniz.

.... Müşteri ve satıcılarla mutabakat yapmanız kolaylaşır. Muhasebe, teyit ve ödeme süreçlerinde kısalma sağlanır.

....  Elektronik fatura ile kağıt tüketimini azaltırsınız; çevrecidir.

....  Müşteri ve tedarikçi uyuşmazlıklarında azalma, yanlış bilgi girişi ve düzeltme maliyetlerinde azalma, nakit akışında hızlanma sağlarsınız.

içerik : elektronikfaturam.com

 

 

e-fatura  muhasebe  e-fatura avantajlari   


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  SGK

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com