Katma Değer Vergisinde yeni düzenleme

Eklenme : 16.10.2017 06:44 | Güncelleme : 16.10.2017 06:44


Torba tasarıyla internetten hizmet satan yabancı şirketlere de KDV yükümlülüğü getiriliyor.Düzenleme yasalaştığında internet üzerinde oyun, yazılım gibi hizmet veren yurt dışı kaynaklı şirketler, yüzde 18 KDV yükümlülüğüne sahip olacak. Bu alandaki toplam pazarın 2016 yılı itibariyle 1.6 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.

orba tasarının önceki günkü görüşmelerinde kabul edilen düzenlemeye göre, Türkiye’de işyeri ve ikametgahı olmayan ve gerçek kişilere elektronik ortamda hizmet sunanların katma değer vergisi ödemesi gerekecek.

Hürriyet'in haberine göre, düzenlemeyle ilgili komisyona bilgi veren Ağbal, “Mesela ben, cep telefonumdan bir program indiriyorum, bu program şu anda yüzde 18 KDV’ye tabi. Mevcut sistemde diyorum ki ben ‘Ey vatandaş, git, bunu, sorumlu sıfatıyla beyan et.’ Kimse beyan ediyor mu? Etmiyor” dedi.

Yeni sistemde ise bu yükümlülüğün şirketlere geçtiğini ifade eden Ağbal, şöyle devam etti: “Diyoruz ki şimdi, nihai tüketiciye doğru Türkiye’ye yönelik devamlılık arz edecek şekilde bir hizmet sunuyorsanız, bundan sonra vergi mükellefi olacaksınız. Ben bunu takip edeceğim. Bakın, bugün diğer alanda da biz gittik mesela -ismini vermeyeyimbir firmaya ‘Kardeşim, sen Türkiye’de kazanç elde ediyorsun. Resen seni vergi mükellefi yaptık’ dedik. Ondan sonra geldiler ve ‘tamam oturup konuşalım’ dediler.”

 

kdv  katma deger vergisi  vergi   


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  efatura

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com