e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

SGK dosyalarının birleştirilmesi

11.12.2017 06:24 | Güncelleme : 11.12.2017 06:41

Bilindiği üzere işverenlerin şubeleri olan işyerleri için ilgili adreslerde SGK işyeri tescilinin yapılması gerekmektedir.

Bu tescil yeni açılan şubeler için yeni SGK işyeri sicil numarası ile mümkün olabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK kapsamında 05.12.1017 tarihinde yeni bir değişiklikle bu durumu biraz daha kapsamlı hale getirmiştir.

c) Aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
“(10) İstihdam teşvik ve desteklerinden yersiz yararlanmaya mahal vermemek, aynı ilde olmak ve işveren tarafından yazılı olarak talep edilmek kaydıyla, devamlı mahiyette işlem gören veya görecek olan aynı işverene ait iş kolu kodu aynı olan ve Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran tüm işyerlerinin, birleştirilmek suretiyle tek dosyada işlem görmesine Kurumca izin verilebilir; birden fazla ünite bölgesinde işyeri bulunması halinde ise tek dosyanın işlem göreceği ünite, Kurumca belirlenir.
Açıklama : Yapılan bu ekleme ile birlikte özellikle aynı işkoluna ait mağaza, market, lokanta vb. şekilde birden fazla aynı ilde şubesi olan işyerleri artık aynı ildeki işyerleri için tek bir dosyadan sigortalılarını beyan etme hakkı getirilmiştir.

Bu maddeden hareketle işverenler aynı ilde olmak kaydıyla birden fazla şubesi olmuş olsa bile artık bu şubelerdeki SGK dosyalarını yazılı beyanın olması kaydıyla tek bir dosyada birleştirme imkanı getirmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise birleştirilmesi istenen dosyaların aynı işkoluna ait dosyalar olması halinde mümkün olabileceğidir.

Taner ÖZDEMİR
http://www.tanerozdemir.com.tr/ayni-il-icerisinde-sgk-dosyalari-birlestirilebilir.html

sgk       
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !