e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Maliye Bakanı Naci Ağbal; defter tasdiki yok, defter saklama yok...

12.01.2018 12:14 | Güncelleme : 12.01.2018 12:14

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Defter Beyan Sistemine ilişkin, "Bugün artık basit usul mükelleflerimizin esnaf odalarında tutulan defterleri, kayıtlarını Maliye Bakanlığının geliştirdiği bir sistem üzerinde doğrudan doğruya orada tutma imkanına kavuştuk. Teknolojinin bu kadar imkanlarına elverişli bir ortamda artık ne defter saklama olsun, ne defter tasdiki olsun. İnşallah uygulamaya başladık şimdi. Bundan sonra artık defter tasdiki yok, defter saklama yok" dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunda (TESK) "Defter Beyan Sistemi" tanıtım toplantısına katıldı.

Defter Beyan Sistemi

Bakan Ağbal, Defter Beyan Sistemi ile ilgili ise şunları kaydetti:

"Bir gün gittim bir esnafımızda dolaşırken baktım orada genç bir kardeşimiz bir şeyleri bilgisayara girmek istiyor. Ne yapıyorsun dedim. ‘Ben basit usul mükelleflerinin belgelerini bilgisayara giriyorum. Vakit alıyor uğraşıyoruz’ dedi. Bunun bir kuralı var mı dedim. ‘Yok’ dedi. O anda aklıma fikir geldi. Niye her esnaf odası teker teker bununla uğraşır ki? Maliye Bakanlığı olarak biz bir yazılım yapalım ve bütün esnaf odalarımız internet ortamında bu yazılıma erişebilsin, uygulamaya erişebilsin ve esnaf odalarında tutulan bütün defter kayıtları, belgeler, kayıtlar internet ortamında girilsin dedik. Hep beraber bir uygulama yazılı geliştirdik. Buna Defter Beyan Sistemi diyoruz. Bugün artık basit usul mükelleflerimizin esnaf odalarında tutulan defterleri, kayıtlarını Maliye Bakanlığı'nın geliştirdiği bir sistem üzerinde doğrudan doğruya orada tutma imkanına kavuştuk. Madem bunu basit usul için yapıyoruz, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler için de aynısını yapalım. Serbest meslek kazancı defteri tutanlar için de aynısını yapalım. Artık hangi çağda yaşıyoruz dedik. Teknolojinin bu kadar imkanlarına elverişli bir ortamda artık ne defter saklama olsun, ne defter tasdiki olsun inşallah uygulamaya başladık şimdi. Bundan sonra artık defter tasdiki yok, defter saklama yok. 1 Temmuz’a kadar esnaf sanatkarımızın basit usul mükelleflerimizin kayıtlarının girmesi için süre verdik. Serbest meslek kazancı defteri tutanlar için başladı. İnanıyorum ki bu uygulama büyük bir kolaylık getirecek."

"Hükümet olarak basit usulü kaldırmak gibi bir düşüncemiz asla yok"

Bayburt’taki ziyaretinde kendisine ‘basit usul kalkıyor mu’ diye soru sorulduğunu anlatan Ağbal, "Hükümet olarak basit usulü kaldırmak gibi bir düşüncemiz asla olmadığı gibi, basit usulü daha nasıl kolaylaştırırız sizin üzerinizde varsa o yükleri nasıl alırız onun gayreti içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

"Defter tasdikini notere gitmenize gerek kalmadan kendiniz internet üzerinden yapacaksınız"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise Bakan Ağbal’ın yeni nesil esnafın ayakta kalabilmesini kendisini piyasa ekonomisine tanıtması açısından yeni bir düzenlemeyi anlatacağını belirterek, "En çok üstüne yük olan esnafın bu defter tasdikleriyle ilgili 2018’den itibaren defter tasdikini notere gitmenize gerek kalmadan kendiniz internet üzerinden yapacaksınız. Bu hem yenilik hem esnafın üstündeki en önemli yük. Defter tasdikinden sonraki süreçte de vermiş olduğumuz ücretler, vermiş olduğumuz verginin daha da önünde olduğunu Bakanımız biliyordu" dedi.

Sadece sosyal güvenlik primi olarak yatırdıklarının 628 lira olduğunu, yılda 7,5 milyar lira olduğunu söyleyen Palandöken, "Takdir edersiniz ki 15 milyar lira ile 30 milyar lirayla küçük işletme ayakta kalıyor, aile işletmesi. Bunun mutlaka ödenebilir bir hale getirilmesi lazım. Bu haksızlığın ortadan kaldırılıp sadece zamanında yatıranlara güzel bir ödeme modeli seçtiniz. Zamanında yatırana yüzde 5 indirim sağlanıyor. Ama takdir edersiniz ki bunların ödenmesinde o kadar önemli sıkıntı var ki, genç bir girişimcinin dükkan açtığı zaman 8 milyar liraya kadar olan kazançlarının vergi istisnasına tabi tuttunuz. Önemli bir gelişmeydi" şeklinde konuştu.

Bakan Ağbal’ın kendilerine ‘2 milyonluk esnafa bu kadar yer olur mu? Ben öyle yer bir vereceğim ki konfederasyon binası yapılırken hem de size kaynak bulacağım’ dediğini ve bunun kendilerini sevindirdiğini aktaran Palandöken, "Üstünü de yaptıracak belki paramız olmazsa" ifadelerini kullandı.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !