e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Emeklilikte Yaşa takılana kıdem tazminatı hakkı

10.02.2018 06:37 | Güncelleme : 10.02.2018 06:37

Kıdem tazminatına hak kazanabilmenin bir çok şartları var.

Bu şartlardan biride  sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarının emeklilik aylığı bağlanması için yeterli olduğu, ancak emeklilik maaşı için yaştan beklenilmesi durumunda  işçilerin kendi istekleri ile işyerinden ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanmalarıdır. 

Bu uygulama 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödeme kuralı olarak biliniyor. 15 yıl kuralından emekli olabilmeye kısmi emeklilikte deniliyor. Kısmi emeklilik için asgari olmak üzere kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün kuralından faydalanıyor. 9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanlar için sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme gün sayısının da 4500 gün olması gerekiyor. Kısmi emeklilik yaşı gelenler için daha çok çalışmadan emekli olmayı sağlıyor. 

Bu düzenlemeye göre emekli olabilmek için sadece yaştan dolayı bekleyen işçiler çalıştıkları işyerlerinde en az bir yıl çalışmış olmak koşulu ile kendi istekleri ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanıyorlar. İşçilerin bu haktan yararlanabilmeleri için sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğünden  sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarının emeklilik için yeterli olduğunu gösteren bir belgeyi alıp işverene vermeleri yeterli olacaktır. 

Bu hak sadece bir işyeri ile sınırlı değil. İşçiler emekliliğe hak kazandıkları tarihe kadar bütün işyerlerinde  bir yıl çalıştıktan sonra kendi istekleri ile işyerinden ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanırlar.  Konuyu örneklerle açıklayalım. 

Örnek 1:  X Anonim şirketinde  1 yıldan beri çalışan 47 yaşındaki işçi  Hasan Beyin emekli olabilmesi için 25 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurması ve en az 5525 gün prim ödemesi gerektiğini varsayalım. Mevcut durumda Hasan Beyin 25 yıldan beri sigortalılık süresi  ve 6000 iş günüde prim ödeme gün sayısı vardır. Mehmet Bey kendi isteği ile işten ayrıldığında kıdem tazminatı alabilir mi? 

Hasan Bey,  sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısındaki koşulları yerine getirdiğinden bu konuyu belgeleyen yazıyı sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğünden alarak işverene vermek suretiyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir. 

Örnek 2: Hasan Bey Xşirketindeki işinden ayrıldıktan sonra  Ylimited şirketine ait işyerinde işe giriyor ve burada 4 yıl çalışıyor. Hasan Bey bu işyerinden de kendi isteği ile ayrıldığında kıdem tazminatı alabilir mi? 

Hasan Bey, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamladığına ilişkin koşulları yerine getirdiğini işverenine sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğünden alacağı belgeyi işverene verip  işten kendi isteği ile ayrılarak kıdem tazminatını alabilir. 

Arif Temir
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !