36 Şehir İçin Teşvik Müjdesi

12.02.2018 16:41 |

Normalde bir işveren çalıştırdığı bir işçi için SGK’ya %34,5 oranında prim ödüyor. Bu oranın %2’si kısa vadeli sigorta kolları için (iş kazası ve meslek hastalığı gibi), %12,5’i genel sağlık sigortası için ve %20’si de yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları için alınıyor. Bu primlerin bir kısmı işverenin cebinden çıkıyor, bir kısmı da işçinin ücretinden kesiliyor.

​Belli şartlar yerine getirilirse işveren %20’lik yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primini 5 puan düşük yani %15 oranında ödeyebiliyor.
Bunun dışında işverenler için bir de ekstra 6 puanlık prim indirimi uygulaması var ve söz konusu teşvikin süresi uzatıldı.

 Teşvik Süresi 1 Yıl Daha Uzatıldı

2013 yılında uygulanmaya başlayan ve 52 ili kapsayan 6 puanlık prim teşviki süresi, birinci ve ikinci grupta bulunan 36 il için 31 Aralık 2017’de sona ermişti. Ancak geçen hafta yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile bu süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. 

Yani söz konusu 36 il 2018 yılsonuna kadar bu teşvikten faydalanmaya devam edecek. Üçüncü grupta bulunan 16 il için ise uygulama zaten 31/12/2018’e kadar devam ediyor.
Peki teşvik süresi dolan ve tekrar uzatılan 36 il ile üçüncü grupta yer alan iller hangileri;

(I) SAYILI LİSTE (II) SAYILI LİSTE (III) SAYILI LİSTE
AFYONKARAHİSAR ADIYAMAN AĞRI
AMASYA AKSARAY ARDAHAN
ARTVİN BAYBURT BATMAN
BARTIN ÇANKIRI BİNGÖL
ÇORUM ERZURUM BİTLİS
DÜZCE GİRESUN DİYARBAKIR
ELAZIĞ GÜMÜŞHANE HAKKARİ
ERZİNCAN K.MARAŞ IĞDIR
HATAY KİLİS KARS
KARAMAN NİĞDE MARDİN
KASTAMONU ORDU MUŞ
KIRIKKALE OSMANİYE SİİRT
KIRŞEHİR SİNOP ŞANLIURFA
KÜTAHYA TOKAT ŞIRNAK
MALATYA TUNCELİ VAN
NEVŞEHİR YOZGAT BOZCAADA-GÖKÇEADA İLÇELERİ
RİZE    
SİVAS    
TRABZON    
UŞAK    

 
İşçi Başına 223 TL Teşvik
Bahsettiğimiz 6 puanlık prim indirimi, 5 puanlık indirim ile birlikte uygulanabiliyor. Bu durumda da teşvik verilen illerde prim indirimi toplamda %11 oluyor.
Bu kapsamda işverenlerin asgari ücretli bir işçi için faydalanabileceği teşvik tutarı yaklaşık 223 TL oluyor. Yani SGK’ya 223 TL daha az prim ödeniyor.
 
Borcu Olana İndirim Yok
Prim indirimi teşvikinden faydalanmak için bazı şartlar getirilmiş. Bu şartlar şöyle;

Prim belgeleri yasal süresinde SGK’ya verilmeli.
Primler süresinde ödenmeli.
SGK’ya herhangi bir borç bulunmamalı.

 
İşçi Sınırı Kaldırıldı
2016 yılına kadar söz konusu 6 puanlık ekstra indirimden faydalanılabilmesi için 10 ve üzerinde işçinizin olması gerekiyordu. Yani 10’dan az işçiniz varsa ekstra 6 puanlık indirimden faydalanmak mümkün değildi. Ancak 2016 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile bu 10 işçi sınırı da kaldırıldı. Yani artık bir işçi bile çalışsa ekstra 6 puan indirimden faydalanmak mümkün. 

Dr. Mehmet BULUT 
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

SGK sahte işyerlerini kodluyor...

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!