e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

Asgari ücretlilere 1603 TL yerine 1810 TL maaş

19.02.2018 06:14 | Güncelleme : 19.02.2018 06:14

Son yıllarda çalışanlara özelikle de kadınlara birçok yeni haklar verildi. Bu haklardan biri de ay içinde toplamda 15 gün çalışanlara 30 gün çalışmış gibi maaş verilmesidir. Bu durum sadece maaşla bitmiyor. Üstelik 15 gün çalışma hâlinde 30 gün SSK hizmeti de kazanılmaktadır.

Kimler bu haklardan faydalanabilir?
 
Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmaması gerekmektedir. Çoğul gebelik hâlinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 haftalık süre daha ilave edilmektedir. Bu sürelerin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde 1. doğumda 60 gün, 2. doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmesi zorunludur. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere 30’ar gün ilave edilmesi gerekmektedir.
 

Maaşların yarısı İŞKUR’dan
 
Doğum sonrası 8 haftalık analık hâli izninin bitiminden itibaren kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçiler yarım çalıştıkları sürelerin eksik kalan kısmı için İŞKUR’dan yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmektedir. Bunun için işçinin adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğumdan sonraki 8 haftalık analık hâli izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine müracaat edilmesi yeterli bulunmaktadır.
 
Asgari ücretlilere 1603 TL yerine 1810 TL maaş
 
Yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanan asgari ücretliler; aylık bazda hesaplandığında 1603 TL yerine yaklaşık 1810 TL maaşa hak kazanmaktadırlar.
3 çocuğu bulunan bir asgari ücretlinin yarım çalışma ödeneğine hak kazandığını örnek olarak verecek olursak;
Ay içinde 15 gün çalışmışsa işvereninden 801,50 TL maaş alacaktır. Geri kalan 15 gün için ise İŞKUR’dan yaklaşık 1.008 TL maaş alacaktır.
Böylece 6 ay boyunca 1603 TL yerine yaklaşık 1810 TL aylığa hak kazanacaktır. Bu durumda asgari ücretlilerin yarım çalışması hâlinde aylıklarında fazladan 200 TL artış olmaktadır. Üstelik 15 gün çalışmalarına rağmen her ay 30 gün SSK hizmeti de kazanılmaktadır.

İsa KARAKAŞ
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !