e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

KDV’de grup konsolidasyonu

13.03.2018 06:52 | Güncelleme : 13.03.2018 06:52

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak TBMM’ye sevkedilen Kanun Tasarısı’nda, birbirinden önemli hükümler yer alıyor. Bu yazıda bizce düzenlemenin kalıcı anlamda en önemlisi olarak gördüğümüz KDV beyanlarında grup konsolidasyonu uygulaması getirilmesini dikkatlere sunmak istiyoruz.

Aslında grup konsolidasyonu uygulaması bazı ülkelerde kurumlar vergisi bakımından getirilen bir düzenlemedir. Bizde 2005’te Kurumlar Vergisi Kanunu’nun değiştirilmesi sırasında konu enine boyuna değerlendirilmiş, ancak o günün koşullarında bütçeye olan fiskal etki nedeniyle sadece kurumlar vergisi oran indirimi ile yetinilmiş, grup konsolidasyonu daha sonra değerlendirmek üzere ertelenmişti. Aradan 13 yıl geçtikten sonra böyle bir uygulamanın Katma Değer Vergisi Kanunu bakımından gündeme getiriliyor olması son derece önemli ve kurumsallaşma ve yatırım lehine bir düzenleme olacak.

Şimdi düzenlemenin ne anlama geldiğini ve tasarıdaki haliyle şartlarını açıklamaya çalışalım. Öncelikle bu uygulamadan yararlanabilmek için şirketlerin en az yüzde 50 oranında ortaklık ilişkisi içerisinde olması gerekiyor.

Uygulamanın esaslarının belirleme konusunda Maliye Bakanlığı geniş bir düzenleme yetkisi alıyor. Belli olan yegane şart en az yüzde 50 ortaklık ilişkisinin bulunması ve ortaklık ilişkisi bulunan şirketlerin birlikte vergi dairesine başvuracak olmasıdır.

Bakanlık kapsama dahil olacak mükellefleri sektörler, işletme büyüklükleri, iş hacimleri, doğrudan veya dolaylı ortaklık durumu ve diğer vergilerden dolayı mükellef olup olmadıklarına göre tespit etmeye yetki almaktadır.

Buradan anlaşıldığı üzere Maliye Bakanlığı bu uygulamadan yararlanacakları belirleme noktasında kademeli bir uygulama yapabilecek. Tasarı maddesi bu şekilde kanunlaşırsa, Bakanlıkça yapılacak düzenlemeyi beklemek ve bu düzenleme çerçevesinde ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmak gerekecektir.

Her ne olursa olsun düzenleme son derece önemlidir. Böyle bir düzenlemenin yasa metninde olması bile yatırımcılar açısından moral yükseltici olacak. Üstelik böyle bir düzenleme yapılırken birden fazla beyanname nedeniyle oluşacak damga vergisi kaybını da dikkate alarak konsolide KDV beyanları için ayrı bir damga vergisi tutarı da belirlenmesi düşünülebilir. Ancak burada esas olan bütçe gelir gereksiniminin bu konsolidasyon nedeniyle zaafa uğraması endişesinin giderilmesidir. Bizim piyasa cephesinden gördüğümüz bu şekilde kolaylaştırıcı mükellef odaklı düzenle-meler vergiye uyumun artması ve vergi kayıp kaçağının azaltılması anlamında da son derece olumlu etki yapıyor.

Vergi gelirlerinde en önemli etkiyi oluşturacak unsur, vergiye gönüllü uyumun artırılması. Bunun için de en temel konu, vergi idaresinin getireceği kolaylıklarla mükellefiyeti kolay hale getirmek ve müteşebbisin ana konsantrasyonu olan teşebbüs eğilimini cesaretlendiriyor. Bu nedenledir ki hem ülkemiz hem gelişmekte olan ülkeler ve hatta en son çelik ve alüminyum kararlarında olduğu gibi gelişmiş ülkeler yatırımı kendi ülkelerine çekmek için muhtelif yollara başvurmaktadırlar. Esasen bu noktada ülkelerin yatırım teşvikleri ile yatırımı kendilerine çekmeleri ne kadar doğal ve modern uygulama yöntemleri ise, özellikle ABD gibi gelişmiş ve dünya ticaret hacminde son derece önemli ve ağırlıklı yeri bulunan gelişmiş ülkelerin korumacılık önlemleri ile kendi ülkelerine yatırımcı çekmeye çalışmaları o derece demode ve uluslararası ticareti ve genel refahı daraltıcı uygulamalardır. Ülkelerin bu tür eski model yöntemler yerine yatırımı kendi ülkelerine cezbedici teşvikler vermeleri bu anlamda daha doğru yöntemlerdir.

Osman Arıoğlu

kdv  grup kdv     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !