SGK’dan çalışana Brüt Kazanç Bilgilendirmesi

Eklenme : 13.03.2018 06:55 | Güncelleme : 13.03.2018 08:10


Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları bilgilendirmeye devam ediyor.Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni uygulaması ise işçinin prime esas kazancı ile ilgili bilgilendirmeye yöneliktir. Bu bilgilendirmede işçinin prime esas kazancı aynı firmada devam ederken bir sonraki ay, bir önceki aya göre daha düşük prime esas kazanç ödenmişse çalışanlara bilgilendirme mesajı düşüyor. Bu bilgilendirme mesajında prime esas kazancın bir önceki aya göre düşük olduğu belirtiliyor ve işçiyi olumsuz bir durum varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmesi yönünde yönlendirme yapılıyor.

Bu uygulama bence işçilerin menfaatine yönelik bir çalışmadır. Zira işverenler ilk ay yüksek kazançtan işçinin sigorta primini ödeyip sonraki aylarda düşük ödeyebiliyor. Kurum bu şekilde de işçilerin haklarını aramalarını ve işverenlerin işçilerin emekliliğinden çalmamaları sağlamaya çalışıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var ki bunu da çalışan tüm işçilerin bilip ona göre hareket etmeleri gerekmektedir. Brütten nete ücretle çalışan işçilerin her ay aynı brüt ücretten SGK ya bildirimleri yapılıyor. Netten brüte çalışan işçilerin ise gelir vergisi dilimlerinden dolayı yıl içinde brüt ücretleri kademeli bir şekilde artış sağlamaktadır. Bu şekilde netten brüte çalışan işçilerin yıl sonuna kadar, yani aralık ayına kadar brüt ücretleri bir fiil artıştayken, ocak ayında aniden önceki yıldaki son aya göre brüt ücretinde azalış olmaktadır. Bu sefer bu işçileri de aynı şekilde brüt kazancının bir önceki aya göre düşük olduğu mesajı düşmektedir. Bu şekilde netten brüte çalışan işçilerin bu mesaja belirttiğim doğrultuda dikkat etmelerini öneririm.

Taner Özdemir

http://www.tanerozdemir.com.tr/brut-kazancinizla-ilgili-mesaja-dikkat.html

SGK 108 bin Kaçak Sigortalı için işlem yaptı.

 

 

brut kazanc  sgk     


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  efatura

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com