e-DÖNÜŞÜM HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.

SGK’dan çalışana Brüt Kazanç Bilgilendirmesi

13.03.2018 06:55 | Güncelleme : 13.03.2018 08:10

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları bilgilendirmeye devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni uygulaması ise işçinin prime esas kazancı ile ilgili bilgilendirmeye yöneliktir. Bu bilgilendirmede işçinin prime esas kazancı aynı firmada devam ederken bir sonraki ay, bir önceki aya göre daha düşük prime esas kazanç ödenmişse çalışanlara bilgilendirme mesajı düşüyor. Bu bilgilendirme mesajında prime esas kazancın bir önceki aya göre düşük olduğu belirtiliyor ve işçiyi olumsuz bir durum varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmesi yönünde yönlendirme yapılıyor.

Bu uygulama bence işçilerin menfaatine yönelik bir çalışmadır. Zira işverenler ilk ay yüksek kazançtan işçinin sigorta primini ödeyip sonraki aylarda düşük ödeyebiliyor. Kurum bu şekilde de işçilerin haklarını aramalarını ve işverenlerin işçilerin emekliliğinden çalmamaları sağlamaya çalışıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var ki bunu da çalışan tüm işçilerin bilip ona göre hareket etmeleri gerekmektedir. Brütten nete ücretle çalışan işçilerin her ay aynı brüt ücretten SGK ya bildirimleri yapılıyor. Netten brüte çalışan işçilerin ise gelir vergisi dilimlerinden dolayı yıl içinde brüt ücretleri kademeli bir şekilde artış sağlamaktadır. Bu şekilde netten brüte çalışan işçilerin yıl sonuna kadar, yani aralık ayına kadar brüt ücretleri bir fiil artıştayken, ocak ayında aniden önceki yıldaki son aya göre brüt ücretinde azalış olmaktadır. Bu sefer bu işçileri de aynı şekilde brüt kazancının bir önceki aya göre düşük olduğu mesajı düşmektedir. Bu şekilde netten brüte çalışan işçilerin bu mesaja belirttiğim doğrultuda dikkat etmelerini öneririm.

Taner Özdemir

http://www.tanerozdemir.com.tr/brut-kazancinizla-ilgili-mesaja-dikkat.html

SGK 108 bin Kaçak Sigortalı için işlem yaptı.

 

brut kazanc  sgk     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili 2018 pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, mali mevzuat, muhasebe yazarları, muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !