e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

65 Yaş Üstü Mali Müşavirlerin Yükümlülükleri ile Beyanname verme ve ödeme süreleri

03.06.2020 18:19 | Güncelleme: 03.06.2020 18:22

Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırılan 65 Yaş ve Üstü Meslek Mensuplarının Yükümlülüklerine Ait Açıklama

1- 1 Haziran 2020 Tarihi İtibariyle Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırılan Meslek Mensuplarının Kendilerine Ait Ertelenen Vergisel Yükümlülükleri

A- 518 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği’nin 5 ve 6’ncı maddesi kapsamında beyanname/bildirim verme ve ödeme süreleri ertelenmiş olan

• 2020/Şubat dönemi muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dhhil) ve KDV beyannamesi,
•  2019 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesi,
•  2020 yılı I. geçici vergi dönemi- ne ait geçici vergi beyannamesi

16/06/2020 SALI günü sonuna kadar verilecek ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergiler de aynı sürede (16/06/2020 Salı günü sonuna kadar) ödenecektir.

 

B- 518 No.Lu VUK Genel Tebliği’nin 4’üncü maddesi kapsamında ayrıca ödeme ve beyan süresi belirlenmiş olan;

2020/Mart, 2020/Nisan ve 2020/Mayıs dönemi muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dâhil) ve KDV beyannameleri 27/07/2020 PAZARTESİ gün sonuna kadar verilecektir.

Bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergiler ise sırasıyla;

- 2020/Mart Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 27/10/2020 SALI
- 2020/Nisan Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 27/11/2020 CUMA
- 2020/Mayıs Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 28/12/2020 PAZARTESİ

gün sonuna kadar ödenecektir.

2- 1 Haziran 2020  Tarihi  İtibariyle  Sokağa  Çıkma Yasağı Kaldırılan  Meslek  Mensuplarının  “Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmesi” Uyarınca Beyanname Ve Bildirimlerini Verdikleri Mükelleflerinin Ertelenen Vergisel Yükümlülükleri

A- Söz Konusu Genel Tebliğin 4’üncü Maddesi Kapsamında Bulunmayan Mükellefler İçin; (Mücbir Sebep Halinde Olmaları Sebebiyle Ayrıca Ödeme ve Beyan Süresi Belirlenmemiş Olan Mükellefler)

• 2020/Şubat, 2020/Mart ile 2020/ Nisan dönemi KDV ve muhtasar beyannameleri (muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dâhil) ile aynı dönemlere ilişkin Form Ba-Bs bildirimleri,
•  2020 Yılı I. geçici vergi dönemine ait geçici vergi beyannameleri,
•  2019 hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannameleri,

16/06/2020 SALI günü sonuna kadar verilecek ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergiler de aynı süre- de (16/06/2020 Salı günü sonuna kadar) ödenecektir.

B- Söz Konusu Genel Tebliğin 4’üncü Maddesi Kapsamında Bu lunan Mükellefler İçin; (Mücbir Sebep Halinde Olmaları Sebebiy- le Ayrıca Ödeme ve Beyan Süresi Belirlenmiş Olan Mükellefler)

•  2020/Mart, 2020/Nisan ve 2020/Mayıs dönemi muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dâhil) ve KDV beyannameleri 27/07/2020 PAZARTESİ günü sonuna kadar verilecektir.

Bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergiler ise sırasıyla;

Bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergiler ise sırasıyla;

- 2020/Mart Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 27/10/2020 SALI
- 2020/Nisan Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 27/11/2020 CUMA
- 2020/Mayıs Dönemi için tahakkuk eden vergiler; 28/12/2020 PAZARTESİ

gün sonuna kadar ödenecektir.

3- Kronik Rahatsızlığı Bulunması Nedeniyle Sokağa Çıkma Kısıtlaması Devam Edenler

- Meslek mensuplarının,
- Meslek mensuplarının sözleşme imzaladıkları mükelleflerin
- Diğer mükelleflerin

mücbir sebep hali, kendileri için sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği tarihe kadar devam edecektir.

Bunlara ait verilmeyen beyannameler ve bildirimler ise;

- Sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15’inci günün sonuna kadar verilir.
- Bunlara ait vergiler aynı süre içerisinde ödenir.
- Bu kapsamda olanların söz konusu tebliğ gereği rahatsızlıklarını sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edilmesi şarttır.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL