e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

7161 Sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Uygulamalarında yeni düzenleme yasalaştı.

17.01.2019 08:32 |

Düzenleme ile İşsizlik maaşı alabilmek için 120 gün prim ödeme şartı kalktı artık 120 günden az çalışan kişiler de işsizlik maaşı alabilecek. Konut hesabında devlet katkısı 20 binden 25 bin lira, En düşük yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı bin lira oldu. 7161 sayılı kanun Resmi Gazetede yayımlandı.

7161 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul resmi gazetede yayımlandı.. 7161 sayılı  torba yasa yasa ile  başta işsizlik maaşı almak için şart olan son 120 gün prim ödeme şartı kaltı. Artık 120 günden az çalışan kişiler de işsizlik maaşı alabilecek.

7161 sayılı kanunda Başlıca Sosyal Güvenlik konularında yapılan yeni düzenlemeler şöyle:

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ:

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı kalktı, "hizmet akdine tabi" olarak çalışmak yeterli olacak. 

Böylece, 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadan kalkmış oldu. 

GSS DÜZENLEMELERİ

Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı sayılmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sayılacak.

MALÜLLÜK VE YAŞLILIK AYLIĞI EN AZ BİN TL OLDU:

Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak.

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalılara ilişkin matrah, oran ve esaslar üzerinden, bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ile borsaların sandık statülerine tabi personel için verilen teşvik uygulaması kaldırılacak.

Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak. Bu düzenleme kapsamında hesaplanan aylıklar, belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazine'den tahsil edilecek. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu hüküm uygulanmayacak.

7161 Sayılı Kanun ile Ekonomi, Vergi ve Sosyal Güvenlik alanlarında Değişiklik Resmi Gazetede
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.