7162 Sayılı Kanun ile 2019 yılı Asgari Ücret Desteği ve Vergi Muafiyeti

29.01.2019 22:01 |

7162 Sayılı kanunun Resmi Gazetede yayınlanması ile 2019 yılında Uygulanacak Asgari Ücret Desteği ve Vergi Muafiyetleri yürürlüğe girdi.

2019 yılı Asgagi Ücret Desteği Uygulaması (7162 Sayılı Kanun)

7162 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 78 nci madde uyarınca asgari ücret desteği 01.01.2019 tarihinden itibaren 12 süreyle uygulanmaya devam edecek. 

 

2019 Yılı Asgari Ücret Desteği Nasıl Uygulanacak?

2019 Yılında uygulanacak Asgari Ücret Desteği uygulaması detaylarını 2019 yılı Asgari Ücret Desteği Miktarlarını ve Asgari Ücret Desteği Hesaplamasını  2019 Yılı SGK Asgari Ücret Desteği Uygulaması başlıklı haberimizden okuyabilirsiniz.  

Asgari Ücret Desteğinin tutarı ne kadar olacak?  2019 Asgari Ücret Desteğinde 500 işçi sayısında hangi ay esas alınacak? Asgari Ücret Desteğinden mahrum kalma halleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını 10 Soruda 2019 Yılı Asgari Ücret Desteği başlıklı haberimizde bulabilirsiniz. 

EV HANIMLARINA VERGİ MUAFİYETİ 87162 SAYILI KANUN )

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7162 sayılı kanun ile kadınlara ve ev hanımlarına kendi imal ettikleri ürünlerinin satışından kaynaklanan gelirleri için vergi muafiyeti uygulanacak.

İNTERNETTEN SATIŞTA VERGİ ALINMAYACAK.

Ev hanımlarının el emeği ürünlerinin sinternet satışından dolayı elde ettikleri gelirden dolayı hem vergi vermeden esnaf olacak hemde 2019 yılında 30 bin 700 liraya kadar olan gelirleri vergiden muaf olacak.

Kıdem tazminatından kesilen gelir vergisine iade.

7162 sayılı kanun uyarınca, kıdem tazminatından gelir vergisi kesilen işçiler, mahkemeye gitmeksizin vergi iadesi alacak.

GEÇİCİ MADDE 89 – 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.

Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.

Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

7162 Sayılı Kanun

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !