» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

7256 Yapılandırmadan yararlanarak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 
10.01.2021 05:19 | Güncelleme: 10.01.2021 05:19

Bağkur’dan da ihya borçlanması yapabiliyorum. Emeklilik şartlarım nasıl olur?

SORU: 1971 doğumluyum. SSK’ya ilk girişim 1 Ocak 1987’de oldu. 2010’dan beri Bağkur’luyum. Bu ayın içinde SSK’ya geçeceğim. 2636 günüm var. Bağkur’dan da ihya borçlanması yapabiliyorum. Emeklilik şartlarım nasıl olur?  

CEVAP: SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Sorunuza göre 3600 gün civarında Bağkur süreniz var. Durdurulan sigortalılık döneminizi, toplumda ‘af kanunu’ olarak adlandırılan 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında ihya ederek ve Bağkur’dan sonra sigortalı çalışıp, SSK’ya ödeyeceğiniz primi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Bu ay başlayıp ara vermeden prim ödemeniz halinde de Temmuz 2024’te emekli olabilirsiniz.

BAŞLANGIÇTAN SONRAKİ DOĞUMLAR BORÇLANILABİLİR

Soru: 1962 doğumluyum. SSK girişim 1991’de oldu ve 500 gün primim var. 2500 gün yurtdışı borçlanmam bulunuyor. Sigortadan önce doğumum yok. Borçlanma yapamıyorum. Kalan prim günümü nasıl ödeyebilirim? 

Cevap: Yurtdışı borçlanmasının yurtdışı çalışması mı yoksa ev hanımı olarak geçen süre mi olduğunu belirtmemişsiniz. Yurtdışı borçlanmanızı SSK’ya yapmışsanız, yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz.

1100 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinden önce doğumunuz olmaması iyi. Çünkü sigorta başlangıcından önceki doğumlar borçlanılamıyor. Doğum veya doğumlarınız 1991’de sigortalı olduğunuz tarihten sonraysa, doğumlarınızın hemen ardından iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen boş günler borçlanılabiliyor.

En fazla üç doğum borçlanılarak toplam 2160 gün kazanılabiliyor. Belirttiğiniz şartları taşıyan iki doğumunuz varsa, 1100 gün borçlanarak priminizi tamamlayıp hemen de emekli olabilirsiniz. Çocuklarınızın doğum tarihlerini, doğum tarihlerinden sonraki iki yıl içinde prim ödeyip ödemediğinizi, yurtdışında hangi ülkede hangi tarihler arasında çalıştığınızı ve borçlanma yaptığınız tarihi bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap vermemiz mümkün olabilir.

PRİMİ TAMAMLAYAN YAŞIN DOLMASINI ÇALIŞMADAN BEKLEYEBİLİR Mİ?

SORU: 1 Ocak 1973 doğumluyum. SSK başlangıcım 1992’de oldu. 1992-1993’te 150 gün prim ödedikten sonra 1996-2011 arasında 15 yıl 2 ay Bağkur’lu oldum. 2013-2020 arasında SSK’ya 1335 gün prim ödedim. 1 Haziran 2026’ya kadar hiç çalışmazsam, SSK’dan emekli olabilir miyim? Yani boş geçecek 6 yıl SSK’dan emekli olmamı engeller mi?  

CEVAP: Sigorta başlangıcınız 23 Kasım 1992’den önceki bir tarihse, 5600 günden fazla priminiz bulunduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2026’da emekliliğiniz mümkün. Emekli olacağınız yaşı doldurana kadar çalışma zorunluluğunuz yok. Emeklilik yaşınızın dolmasını çalışmadan bekleyebilirsiniz.

En erken nasıl emekli olabilirim?

Soru: 1974 doğumluyum. 20 Temmuz 2000’de basit usulde vergi mükellefi oldum ve halen Bağkur’umu ödüyorum. 1994-1996 arasında 18 ay askerlik yaptım. En erken nasıl emekli olurum? Askerliği borçlanıp erken emekli olabilir miyim?  

Cevap: Emeklilik şartlarınızı sıralayalım:

1) 9000 gün prim ödemiş olmanız koşuluyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte olabilir.

2) Askerlik sürenizi borçlanıp ara vermeden 20 Ocak 2024’e kadar prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekliliğiniz mümkün.

3) Askerliğinizin 11 ayını borçlandıktan sonra, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.