» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlarda emeklilik

 
21.10.2020 05:15 | Güncelleme: 21.10.2020 05:15

ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar emeklilikte 25 yıla tabi

23 Ekim 2000’de göreve başladım. Öğretmenim (4c 5434). Ne zaman emekli olabilirim? Bazı yerlerde kadın memurlar için 20 yıl, bazı yerlerde 25 yıl hizmet süresi yazıyor. Acaba hangisi doğru?

Cevap: Emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet 8 Eylül 1999’dan önce bir gün de olsa SSK veya Bağkur prim ödemeniz olsaydı veya memuriyete 1 Ekim 2000’den önce başlamış olsaydınız, hizmet süresi şartınız 20 tam yıl olacaktı. Başka bir ifadeyle; ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı veya memur olan kadınlar 20 tam yıl, sonra olanlar 25 tam yıl hizmet süresine tabi.

MEMUR SSK’DAN NASIL EMEKLİ OLUR?

SORU: 25 Ocak 1977 doğumluyum. Kamuda memurum. Ilk sigorta girişim 16 Haziran 1992 olup 273 gün prim ödemem var (özel şirkette). Askerliğimi 31 Temmuz 2002- 31 Mart 2003 arasında 8 ay kısa dönem yaptım. Memuriyete giriş tarihim 3 Ekim 2005. Bildiğim kadarıyla memuriyetten emekli olmak istersem 25 yıl çalışma ve 60 yaşa tabiyim. SSK’dan emekli olmak istersem en az 5600 gün prim ve 53 yaşa tabiyim. Şu anda 53 yaş avantajımı kullanmam ve SSK’dan emekli olmak için nasıl bir yol izlemem gerekir? Böyle bir hakkım var mı?  

CEVAP: Verdiğiniz bilgiler doğru. Memuriyetten 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. SSK’ya ilk girişinizde adınıza prim ödemesi varsa SSK’dan 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ancak SSK şartlarına tabi olmak için, memuriyetten ayrılıp, sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya en az 1260 gün prim ödemeniz gerekir. Memuriyetten ayrılıp sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödedikten sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 25 Ocak 2030’da emekli olabilirsiniz.

ASKERLİĞİMİN KALAN 9 AYINI BORÇLANARAK EMEKLİLİĞİMİ 18 AY ÖNE ÇEKEBİLİR MİYİM?

Soru: 1) 2 Haziran 1970 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Şubat 1998 olup 6000 gün prim ödemem var. Sigorta başlangıç tarihinden önce 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimin 9 ayını borçlandım. Sorularım şunlar:

Askerliğimin kalan 270 gününü de borçlansam, emeklilik yaşımı 18 ay yani bir buçuk yıl geriye çekebilir miyim?

Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap:

1) Askerliğinizin kalan 9 ayını (270 gününü) borçlanarak emekli olacağınız tarihi 18 ay geri çekemezsiniz.

2) Askerlik borçlanması emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 2 Haziran 2026’da emekli olabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum?​

SORU: 6 Ekim 1973 doğumluyum . SSK giriş tarihim 22 Ağustos 1989 olup 9700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? İnternette 6 Ekim 2023 çıkıyor.  

CEVAP: İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için; 25 yıl sigorta süresi, 5450 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 6 Ekim 2024’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.