9 Gün Ramazan Tatilinden bunlara dikkat!

30.05.2019 06:55 |

Kamu çalışanları Ramazan Bayramında 9 gün izin yapacak. Özel sektör çalışanlarının da 9 gün tatil fırsatı var. İşte o yol...

Önümüzdeki hafta Ramazan Bayramı'nı idrak edeceğiz. Bu bayramın ilk günü salıya rastlayınca hükümet bir karar alarak pazartesi yarım gün ve cuma gün tam gün olmak üzere idari izin verdi. Böylece cumartesi-pazar günleri ile birlikte kamu çalışanları için 9 gün tatil yapma fırsatı doğdu. Özel sektör çalışanları ise pazartesi öğleden sonra başlamak üzere 3.5 gün tatil yapabilecek. Ancak onlar için de tatili 9 güne çıkartma şansı bulunuyor. Bunun birkaç yöntemi var. Gelin birlikte bakalım...

ŞİRKET İSTERSE OLUR
Çalışanlarının 9 gün tatil yapmasını isteyen özel sektördeki şirketler isterlerse bunu sağlayabilirler. Çalışanlarına 1.5 gün idari izin verirlerse bu durumda haftanın 5 günü çalışanlar cumartesi- pazarları birleştirerek 9 gün izin yapabilir. Böylece 3 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra ve 7 Haziran Cuma günü idari izinli sayılırlar. Eğer haftanın 6 günü çalışılıyorsa bu kez izin 5 güne çıkartılabilir. Ya da cumartesi günleri de eklenerek 3.5 gün idari izinle 9 güne ulaşılabilir.

KESİNTİ YAPILAMIYOR
Burada dikkat edilmesi gereken husus, idari izin olduğu için işverenler bu günleri yıllık izinden düşemiyor. Ayrıca maaştan da kesemiyor. Bir başka formülde de işveren 1.5 gün yerine sadece arefe günü yarım gün idari izin sayabilir, bu durumda çalışanlar cuma günü yıllık izinlerinden 1 gün kullanarak yine 9 gün tatil yapabilir.

ÇALIŞAN TALEP EDEBİLİR
Eğer işveren idari izin konusunda bir karar vermez ise çalışanların yine de 9 günlük izin yapma imkânları var. Son yapılan yasal değişikliklerle ilk bölümü 10 gün olmak üzere yıllık izinler birer gün kullanılabiliyor. Bu durumda çalışan 1.5 günlük mesaiyi ya da hafta sonu Cumartesi çalışma günüyse 3.5 günlük mesaiyi yıllık izninden kullanarak 9 günlük tatil yapabilir. Burada da tamamen işveren ile işçi arasında varılacak mutabakat söz konusu olacak.

BUNLARA DİKKAT!
 • Resmi tatil ve bayramda çalışanlara mesailerinin ücretleri ödenir, yerine izin kullandırılamaz.
 • Resmi tatil ve bayramlarda yapılan çalışmalar yüzde 100 fazlası ile ödenir.
 •  Bu dönemde çalışmayıp izin yapan işçilere, o ay maaşı tam ödenir.
 • Gazetecilerde genel tatil ücreti kavramı yok. Bayramda çalışan gazeteciye fazla mesai olarak her saat için yüzde 50 fazla ücret ödenir.

MEMURLARDA SORUN YOK
HÜKÜMETİN kararıyla Ramazan Bayramı'nda kamu çalışanları 9 gün tatil yapacak. Kamu çalışanları 3 Haziran Pazartesi yarım gün, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayılacak, böylece tatilleri 9 güne ulaşacak.

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !