e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

9 soruda Arabuluculuk Uygulaması ve ücretleri

12.01.2018 10:04 |

Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem Arabuluculuk uygulaması ve arabulucu ücretleri hakkında yazıyor.

İşçiler ile işverenler için yıllar süren mahkeme süreci bitti. Arabulucular sorunu en geç 1 ayda çözecek. Uyuşmazlık görüşmelerinde saat başı ücret alınacak

Tazminat arabulucudan gelecek
Türkiye'de iş mahkemelerinin iş yükünü azaltacak arabuluculuk sistemi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başladı. Peki yeni sistem neler getiriyor?

1) Arauluculuk Sistemi neleri kapsıyor? 

Ücret, fazla mesai alacağı, yıllık izin ücreti, resmi tatil ücreti, ikramiye, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı, işe iade ve işveren alacağı taleplerinde mahkemeden önce arabulucuya gidilecek.

2) Direkt mahkemeye başvuranların talepleri ne olacak? 

Arabulucuya gitmeden önce iş mahkemesine başvuranların talepleri usulden reddedilecek.


3) Başvuru için bir süre sınırı var mı? İşçinin sözleşmesinin sona ermesinin kendisine bildirilmesinden sonra 1 ay içinde başvurması gerek.


4) Arabulucu nasıl seçilecek? 

Başvuru karşı tarafın, karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise görevlendirilen yazı işleri müdürlüğüne yapılacak.


5) Dava ne kadar sürede çözülecek? 

Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre en fazla bir hafta uzatılabilir.


6) Arabulucu Ücretini kim ödeyecek? 

Tarafların arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaları hâlinde, arabuluculuk ücreti, aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit şekilde karşılanır.


7) Varılan anlaşma bağlayıcı mı? 

Tarafların arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varmaları halinde, söz konusu anlaşmanın kapsamı anlaşma belgesinde düzenlenir. İmzalanan anlaşma belgesi mahkeme kararı niteliğinde belge sayılır.


8) Taraflar anlaşamazsa ne olacak? 

İş Mahkemesi'ne dava açma hakkı doğuyor.


9) 1 Ocak öncesi açılan davalar ne olacak? 

Daha önce açılan davalar bundan etkilenmeyecek.

ARABULUCULUK ÜCRET TARİFESİ

Uyuşmazlığın türü saati (3 saate kadar) takip eden her saat için
Aile Hukuku Uyuşmazlıkları 140 TL 100 TL
İşçi İşveren uyuşmazlığı 140 TL 100 TL
Ticari Uyuşmazlıklar 270 TL 210 TL
Tüketici Uyuşmazlığı  140 TL 100 TL
Diğer Uyuşmazlıklar 170 TL  100 TL

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.