» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Aftan yararlanıp 3600 günle emekli olabilir miyim?

 
23.01.2021 05:39 | Güncelleme: 23.01.2021 05:39

3600 günle emekli olabilir miyim? Aftan yararlanabilir miyim?

23 Aralık 1959 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 1 Haziran 1987 olup hâlâ çalışmaktayım. 1697 gün prim ödemem var. 3600 günle emekli olabilir miyim? Aftan yararlanabilir miyim? 

1903 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Af kanunu, vergi ve prim borçlarını yapılandırıyor ama borçlanma yoluyla gün kazanma imkanı sağlamıyor. Bu nedenle aftan yararlanacak bir durumunuz yok.

ASKERDE ÇÜRÜĞE AYRILMA HANGİ HAKLARI SAĞLAR?

SORU: 1999’da askere gittim. Askerlik muayenesinde sağlam olarak askere gittim. Acemi birliğinde ayaklarımın şişmesiyle revire çıktım. Düztaban olduğumu orada öğrendim. Fakat rapor vermedi ve usta birliğine gittim. Usta birliğinde sürekli ayaklarımın şişmesiyle hastaneye gittim. 12 ay sonunda, hastane bana ‘askerliğe elverişsizdir’ raporu verip çürüğe ayırdı. Benim ne gibi haklarım var? l Hasan AKDENİZ

CEVAP: Askerlik vatan görevi olup her Türk gencinin yapması zorunludur. Ancak sağlıklı gençlerin yapması zorunlu olup sağlık durumu elvermeyenlere askerlik yaptırılmaz. Askerliğinizin 12’nci ayında askerliğe elverişli olmadığınız tespit edilerek askerliğiniz sonlandırılmış ve kalan askerlik süresini yapmaktan muaf tutulmuşsunuz.

Her gence uygulanan prosedür size de uygulanmış. Yani normal prosedür işlemiş. Herhangi bir sorun yok. Esasında sorunuzu ne için sorduğunuzu da anlayamadık. Şayet sorunuzu baştan rapor verilmeyerek 12’nci ayda rapor verildiği ve mağdur edildiğiniz gerekçesiyle soruyorsanız, bu hukuki bir konu olup konunun uzmanı hukukçularla konuşmanız gerekir.

Sorunuzu sosyal güvenlik açısından soruyorsanız; engel oranınızı, vergi indirim hakkı alıp almadığınızı, sigorta başlangıç tarihinizi ve prim ödeme gün sayınızı bildirmeniz halinde sorunuzu cevaplandırabiliriz.

YÜZDE 49 ENGELLİ RAPORU OLANLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Soru: 20 Mayıs 1985 doğumluyum. Şirket ortaklığı nedeniyle 27 Mayıs 2009’da Bağkur’lu oldum. İlk işe giriş tarihim 27 Mayıs 2009. SSK ve Bağkur’a toplam 4170 gün prim ödemem var. Ayrıca yüzde 49 engelli raporu aldım. Engelli vergi indirimim de var. Askerlikten muafım. Bu koşullar altında ne zaman hangi tarihte engelli emeklisi olabilirim?  

Cevap: Sizin gibi yüzde 40-49 arasında engeli olup vergi indirim hakkı alanlar emekli olmak için; 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün prim ödeme şartlarına tabi. 510 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 4680 güne tamamlamanız şartıyla, 18 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 27 Mayıs 2027’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.