» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ağbal dan BA BS Formu Açıklaması

 
08.04.2017 06:00 | Güncelleme: 02.05.2019 22:13

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Maliyede yıllardır yapılan yanlışlar olduğunu, 1980li yılların fiş-fatura anlayışına dayalı bir anlayışla vergi işini götüremeyeceklerini belirterek, Yeni dönemde onun için diyoruz ki olabildiğince iş yüklerini ortadan kaldıracağız ve mükellefe olabildiğince güveneceğiz.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Maliye'de yıllardır yapılan yanlışlar olduğunu, 1980'li yılların fiş-fatura anlayışına dayalı bir anlayışla vergi işini götüremeyeceklerini belirterek, "Yeni dönemde onun için diyoruz ki olabildiğince iş yüklerini ortadan kaldıracağız ve mükellefe olabildiğince güveneceğiz." dedi.

Ağbal, Başakşehir'de serbest muhasebeci ve mali müşavirler ile düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, meslek mensuplarından devlet ile vatandaş arasında doğru bir zeminde köprü olmalarını, vatandaşa doğru danışmanlık hizmeti vermelerini, devletle olan ilişkilerinde vatandaşı doğruya yönlendirmelerini beklediğini söyledi.
"Herkesi vergi kaçakçısı addeden bir anlayışla Maliye Bakanlığı işlerini götüremez." diyen Ağbal, herkesi yanlış yapıyor diye addettiklerini, çok sıkı kurallar ve aşırı birtakım yükümlülükler getirdiklerini aktardı.

Ağbal, "Ama günün sonunda bakıyoruz ki aslında vergisi kaçıran yine yolunu bulmuş. Ama bu arada iyi niyetli mükellefe de bir sürü iş yükü çıkmış." diye konuştu.

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun bu konudaki en bariz kanun olduğunu dile getiren Ağbal, o kadar vilayet gezdiğini, bu kanundan memnun olan kimseyi görmediğini bildirdi.

Ağbal, KDV ile ilgili müthiş bir iş yükü olduğunu kaydederek, "Belki de milyar mertebesinde faturalar kesiliyor, milyar mertebesinde işler yapılıyor. Ama günün sonunda bakıyorsunuz bin tane firma bütün KDV'nin yüzde 50'sini veriyor. Demek ki buralarda birtakım yanlışlıklar, eksiklikler var." ifadelerini kullandı.

Maliye'de yıllardır yapılan yanlışlar olduğunu dile getiren Ağbal, fiş-fatura kontrolü yapılarak devletin vergi alacağını sağlamaya çalışıldığını, bu anlayışın yanlış olduğunu bildirdi.

Ağbal, "Bu doğru bir şey olsaydı kayıt dışı ekonomi bu kadar fazla olmazdı. Bu, eski 1980'li yılların fiş-fatura anlayışına dayalı bir anlayışla biz vergi işini götüremeyiz. Yeni dönemde onun için diyoruz ki olabildiğince iş yüklerini ortadan kaldıracağız ve mükellefe olabildiğince güveneceğiz. Siz meslek mensuplarına güveneceğiz. Olabildiğince elektronik devlet uygulamalarını kullanacağız. Devletin başkan bir biriminden alabildiğimiz hiçbir veriyi sizden almayacağız. Nihai hedefim Ba, Bs formlarını kaldırmaktır. Sizin uğraşmayacağınız bir sisteme geçmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- "Önemli projelerimden bir tanesi beyannamesiz vergi sistemi"

Bakan Ağbal, önemli projelerinden bir tanesinin beyannamesiz vergi sistemi olduğunu belirterek, elektronik devlet uygulamaların buna imkan verdiğini bildirdi.

Beyanname ve belge düzeninde, defter sisteminde radikal değişiklikler yapacaklarını dile getiren Ağbal, o zaman meslekte çok daha nitelikli işler yapılacağını aktardı.

Ağbal, uzun vadeli hedeflerinden birisinin KDV Kanunu'nda yapıcı bir değişim yapmak olduğunu kaydederek, bu kanunda ciddi sıkıntılar bulunduğunu söyledi.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.