Ailevi veya Özel Sebeplerle İstifada da Kıdem Tazminatı Alınabilir

05.12.2018 22:09 |

Bu yazımızda işten ayrılan kadın okurlarımızı ilgilendirebilecek Yargıtay Kararlarından söz edeceğiz.

Öncelikle, “1475 sayılı Kanunun 14/1 maddesi uyarınca, işyerinde en az bir yıl hizmeti olan kadın işçinin, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde, evlilik gerekçesiyle işten ayrılması koşuluyla,  kıdem tazminatı hakkının doğacağını “belirterek, somut olayımıza geçelim.

Kadın çalışan işten ayrılır. İşverene verdiği 2.5.2014 tarihli istifa dilekçesinde, ailevi sebeplerle istifa ettiğini belirtir. İstifa ettikten bir süre sonra işverene başvurarak, evlilik sebebiyle istifa ettiğini ileri sürerek, kıdem tazminatı talebinde bulunur. İşveren, işçinin bu talebini reddeder. İşçi konuyu yargıya taşır. 

Yerel mahkeme, işçinin istifa dilekçesinde “ailevi nedenlerle” ayrıldığını bildirip, evlilik nedeniyle işten ayrıldığını beyan etmediği gerekçesiyle, kadın işçinin kıdem tazminatı talebini reddeder.

Ancak, Yargıtay yerel mahkemeyle aynı görüşte değildir. Yargıtay’a göre, her ne kadar kadın işçi fesih dilekçesinde açıkça evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshettiğini beyan etmemiş ise de, kıdem tazminatına hak kazanır. Çünkü, evlilik de ailevi sebepler arasındadır. (Y.7.HD. 02.11.2015 gün, 2015/18326-21063)

Yargıtay, bir başka Kararında da, işçinin özel nedenlerle istifasının, evlilik sebebiyle iş sözleşmesinin feshi olarak değerlendirilmesi gerektiğine hükmetmiştir. (7.HD.21.01.2016 gün, 2015/5355 E, 2016/597 K.)

Sonuç olarak, kadın işçinin en az bir yıl kıdeminin olması ve de evlilik tarihinden itibaren bir içinde işten ayrılmış olması koşullarını taşıması halinde, istifa dilekçesinde istifa sebebi olarak açıkça evlilik gerekçesini beyan etmemiş olsa bile, istifa nedenini özel veya ailevi sebepler olarak göstermiş olması halinde de kıdem tazminatına hak kazanacağı, Yargıtay Kararlarında hükme bağlanmıştır.

Ahmet Metin AYSOY
vergialgi.net
 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!