e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ankara YMM Odası, meslektaşlarımızdan özür dilemeyi erdem kabul ediyoruz.

04.03.2018 20:35 | Güncelleme: 04.03.2018 20:43

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere Kdv İade Raporu düzenleme yetkisinin verilmesinin ardından açıklama yapan Ankara YMM Odası Mali Müşavirlerden gelen yoğun tepkiler sebebiyle internet sitesinden yeni bir duyuru yayınladı.

Meslektaşlarımızdan özür dilemeyi erdem kabul ediyoruz.

Ankara YMM Odası Duyurusu;

Değerli Meslektaşlarım,

TBMM’ne sevk edilen “Katma Değer Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkındaki görüş ve düşüncelerimizi 28.02.2018 tarihinde sizlerle paylaşmıştık.

Bu paylaşımın ardından, özellikle mali müşavir meslektaşlarımız ile bazı SMMM Odalarından alınan tepkiler üzerine konu hakkında yeni bir açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Daha önce yaptığımız açıklamada, Tasarının 8/A maddesi ile 3568 sayılı Meslek Yasamızda yapılmak istenen düzenlemenin;

Mali müşavirlere beyannamesini imzaladıkları mükellefler hakkında KDV iadesi raporu düzenleme yetkisi veren 8/A maddesinde, rapor düzenleyebilecek mali müşavirlerde aranacak nitelik ve şartlar ile rapor türü ve iade tutarını belirleme konusunda Maliye Bakanlığına yetki verilmesinin,  ileride hukuksal tartışmalara yol açacağı, yapılan bu düzenlemenin; kendi tuttuğu defteri aynı kişinin denetleyemeyeceğine ilişkin uluslararası denetim ilkesine aykırı olduğu ve 3568 sayılı Meslek Yasamızın temel kurgusunu bozduğu belirtilmiştir.

Bu görüşlerimizi açıklarken kullandığımız ifadelerin bazı mali müşavirler tarafından maksadını aşan şekilde yanlış anlaşıldığını ve yorumlandığını üzülerek gözlemlemiş bulunmaktayız. Bugüne kadarki mesleki duruşumuz, muhtelif ortamlarda mesleğimiz ve meslek yasamız hakkındaki açıklamalarımız ve mali müşavirler hakkındaki olumlu düşüncelerimiz ortadadır.  Söz konusu açıklamamızda kullanılan bazı ifadelerin, kendimiz kadar ahlaklı ve erdemli olduğuna inandığımız mali müşavir meslektaşlarımızı küçük düşürücü veya hakaret edici ifadeler şeklinde algılanması bizleri çok üzmüştür.  

Diğer taraftan, son günlerdeki gelişmelerin; ayrıştırıcı değil birleştirici olunması ve birbiriyle çatışan değil, kucaklaşan bir yaklaşımın gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Söz konusu açıklamalarımızla yanlış anlamalara ve değerlendirmelere sebebiyet verdiysek; mesleğimizin icrası sırasında sürekli olarak birlikte çalıştığımız ve bizler açısından çok değerli olan mali müşavir meslektaşlarımızdan özür dilemeyi erdem kabul ediyoruz. 
Ankara, 03.03.2018

Saygılarımızla.

Sakıp ŞEKER
Ankara YMM Odası Başkanı

İlgili Haberler,

SMMM’lerin KDV raporu düzenleme hakkına YMM Odasından İTİRAZ

SMMM Odalarından YMM Odalarına KINAMA

TÜRMOB Sessizliğini Bozdu. Odalara KDV İade Raporu Uyarısı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.