» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Apartman görevlisinin net ücreti 3.040 lira oldu.

 
02.01.2021 04:12 | Güncelleme: 02.01.2021 04:12

2021 yılında kapıcılara net olarak kaç lira ücret ödenecek?

1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni asgari ücrete göre, asgari ücretle çalışan konutlardaki apartman görevlilerinden (kapıcılardan) hangi kesintiler yapılacak ve apartman görevlisine net olarak kaç lira ücret ödenecek? 

 1 Ocak 2021’den itibaren asgari ücret brüt 2.943 liradan yaklaşık yüzde 21.56 artışla 3.577.50 liraya yükseltildi. Asgari ücretle çalışan apartman görevlisinin ücretinden; yüzde 14 oranında 500.85 lira sigorta primi işçi hissesi, yüzde 1 oranında 35.78 lira işsizlik sigortası primi olmak üzere toplam 536.63 lira prim kesintisi yapılacak ve kalan 3.040.88 lira net ücret olarak apartman görevlisine ödenecektir. Apartman görevlilerinin ücreti Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’nden müstesna olduğundan, ücretten herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

Emekliliğe hangi şartlarda hak kazanacağım?

SORU: 1975 doğumluyum. Haziran 1995’te memur olarak göreve başladım. 1 Eylül 2016 tarihinde kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevden ihraç edildim. Şubat 2017 tarihinden itibaren de 4A SSK’lı olarak çalışmaktayım. Yaklaşık 9000 gün prim ödemem bulunmakta. Emekliliğe hangi şartlarda hak kazanacağım? Memur olarak mı yoksa SSK’lı olarak mı emekli olacağım? Emekli ikramiyesine hak kazanabilecek miyim? 

CEVAP: Memuriyetten sonra SSK’ya 1260 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, SSK şartlarıyla emekli olacaksınız. SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartınız sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 2030’da 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Memuriyetten ihraç edilip hizmet birleştirerek emekli olacağınızdan emekli ikramiyesi ödenmez.

ENGELLİ HAKKIYLA ERKEN EMEKLİ OLMAK İÇİN VERGİ İNDİRİMİ ALMANIZ GEREKİYOR

Soru: SSK başlangıç tarihim 6 Mart 2003. Toplam 4600 gün prim ödemem var. 988 gün olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) hizmet süremi birleştirdim. İşe girişimden sonra yüzde 43 oranında engelli raporu aldım. 2019’da engelli emekliliği için müracaatta bulundum. Hâlâ sonuç çıkmadı. Durumum nedir, emekli olabilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Engelli hakkıyla emekli olmak için Maliye’den vergi indirim hakkı da almanız gerekiyor. Vergi indirim hakkı almanız halinde, 6 Ağustos 2003 itibarıyla 3 yıldan az süredir sigortalı olan vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak emeklilik için 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan vergi indirim hakkı aldıktan sonra prim ödemeseniz de 19 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 6 Mart 2022’de emekli olabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum?

SORU: 20 Haziran 1992’de esnaf Bağkur’una giriş yaptım. İşyerimi 31 Aralık 2019’da kapattım. Ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Bağkur’luların emekli olma şartlarını 1 Haziran 2020’deki prim ödeme gün sayısı belirliyor. Bağkur’lu olduğunuz tarihten 1 Haziran 2002’ye kadar ara vermeden prim ödediğinizi varsayarsak, emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan 54 yaşınızı dolduruyorsanız hemen, doldurmuyorsanız 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.