e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Arabulucu, ücret ve hizmet tespiti yapabilir mi?

01.11.2019 05:48 |

ben bir şirkette pazarlama bölge sorumlusu olarak 8,5 yıl çalıştım ve iki hafta önce istifa ile ayrıldım. Şimdi SGK hizmet dökümümü incelediğimde, bazı yıllarda prim günü eksikleri ve SGK matrahımda düşük bildirimler görüyorum. Bu konuda mahkemeden önce arabulucuya başvurursam, eksik prim günlerim ve matrahım tamamlanır mı yoksa doğrudan mahkemeye başvurmamı mı tavsiye edersiniz?

Arabulucuların görev ve yetkilerini düzenleyen mevzuatta, arabuluculara işçi alacaklarıyla ilgili karar verme yetkisi tanınmıştır. 

 

 

Dolayısıyla eğer 8,5 yıllık çalışmanız süresince hak kazandığınız halde ödenmediğini düşündüğünüz ücret, tazminat vb. alacağınız varsa, bunlar için arabulucuya başvurabilirsiniz. Fakat ücretiniz size tam ödendiği halde SGK'ya matrah olarak veya prim günü olarak eksik bildirildiyse, bu konuda arabulucunun karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Bunun için SGK'ya başvurmanız veya iş mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir. 

Dr. Sadettin ORHAN
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.